AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Rozdílné brzdové obložení

Dotaz

Zajímalo by mne proč na zadní nápravě Trabanta je nestejnoměrné obložení brzdových čelistí - paken,na čelisti s pákou pro ruční brzdu chybí asi třetina br.obložení.Napadla mě jenom taková blbost-aby předek brzdil lépe a zadní kola se nezablokovala.Takový omezovač brzdového účinku made in DDR.

Odpověď

Ne, neodhadl jste to správně. Převahy účinku předních brzd nad zadními bylo dosaženo na principu zákonu hydrauliky. Tlak kapaliny se šíří všemi směry stejně, takže pokud má kapalina ve všech válečcích stejný tlak, tak stačí změnit plochu, na kterou působí. Přední válečky jsou průměru 22,2mm a zadní pouze 15,87mm a tím je dán poměr účinku kapaliny na cm2.
Zadní brzdy mají jeden váleček a čelisti se při brždění rozevírají vrchem do tvaru V, tím však brzdí jen svojí horní částí a postupně se obroušením vrcholu účinná plocha zvětšuje. Nikdy ale nedojde k tak radikálnímu opotřebení, aby se opotřebila spodní polovina, to by totiž ta horní již žádné obložení neměla. Tím se zjistilo, že dole obložení není třeba, a protože se může na jednom voze ušetřit 2x1/3 délky obložení na čelisti s pákou která se vyrábí odlišně od předních čelistí, a při maximální denní produkci 530 vozidel už se jedná o nezanedbatelné množství ušetřeného osinku (takto zkrácené jsou jen originální čelisti od výrobce) tak výrobce tyto čelisti zkrátil. Jedná se tedy výhradně o zlevnění výroby. Můžete tedy namítnout, proč druhá čelist, ta bez páky, také není zkrácená, když je tam to obložení rovněž zbytečné a je to úspornější. Měl by jste v tomto ohledu sice pravdu, ale musel by být zaveden další náhradní díl, rozšířen sortiment, zajistit zásobování výroby, servisů a prodejen a ubyla by unifikace. Již tak jsou pro duplex brzdy 3 druhy čelistí: přední 4x + 2x ta samá dozadu, zadní levá a zadní pravá. Musela by být zavedena ještě zadní bez páky zkrácená a to by ve výsledku úspory nepřineslo, nebo by byly minimální k vynaloženému zkomplikování zásobování.

Pro zajímavost: přechodem hlavy šroubů a matic M8 z 14mm na 13mm jen u výrobce Trabantů došlo k úsporám desítek tun ušlechtilé oceli za rok. (na jednom voze se jednalo asi o 60 hlav matic a šroubů, denně se vrcholně vyrobilo 530 vozů v roce 1984, mimo tyto vozy se denně produkovaly i náhradní díly a výroba běžela ve třísměnném provoze asi 320 dnů v roce. Vozidel s redukcí hlav ze 14 na 13 mm se do konce výroby vyrobilo okolo 2 milionů a to samé platí pro všechna úsporná opatření, tedy i pro obložení čelistí brzd.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný