AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Trabant na plyn

Dotaz

Nenašel jsem možnost, jak zlevnit provoz Trabanta, tak už mě jen napadá to předělat na plyn. Nevím jestli to jde s motorem z trabanta, proto se ptám.

Odpověď

Já Vám jen nerad kazím iluze, ale ani s tím LPG to neklapne. A to hned z mnoha důvodů.

1) legislativa - výrobce už neexistuje a tak Vám asi nedá vyjádření, že do Trabanta lze LPG použít, zároveň by jste přišel o jedno místo k sezení protože po montáži LPG se musí odečíst jeho hmotnost asi 80 kg od užitečné hmotnosti. Ona se zvýší pohotovostní hmotnost ale nesmí se zároveň překročit celková hmotnost schválená výrobcem. Proto mají všechna auta s LPG o jedno místo k sezení méně.

2) nenajdete firmu, která bude schopna a ochotna namontovat homologovaný LPG, navíc cena u individuální montáže a individuálního schválení STK a magistrátem přijde u karburátorové verze motoru asi na 20 tisíc. Mohu doložit, neb můj W1,3 je na LPG a všechny úkony jsem poctivě podstoupil - již nikdy více individuální a legální přestavba!

3) konstrukce motoru, kdy je motor mazán směsí vzduchu, benzínu a oleje neumožňuje použití LPG. Není způsob, jak ve vzduchu a plynu spolehlivě nadávkovat a rozpustit mazací olej tak, aby dokonale promazal klikové ústrojí. Byly pokusy s mazáním pomocí zařízení "olmaister" z motocyklů, ale dopadlo to moc špatně. Olej nebyl ochoten se rozpouštět ve směsi vzduchu a plynu, měl hrubé kapky a to i po naředění benzínem na přijatelnou konzistenci, ihned se srážel už v sacím traktu, ulpíval na začátku svojí cesty motorem a horké písty nemazal. Zkoušelo se to u vozidel W353 a bylo od dalšího bádání upuštěno, přitom u Trabanta je to ještě složitější viz bod 4.

4) LPG je zkapalněný plyn a to vždy, i když se jedná o malou PB bombu. Aby byl motorem lépe využit, nebo plně využit, musí se kapalina přeměnit na plyn. To se děje ve směšovači, který musí být kvůli tomu zahříván. Zahřívání je provedeno výhradně teplou vodou od motoru a to jaksi Trabant nemá. Pokud nebude směšovač ohříván, tak prostě při odpařování kapalného plynu na plynný prvek zamrzne. Teplovodní ohřev je nezbytný a všechna auta na LPG mají nejprve vyhřívaný směšovač, potom topení vozu a nakonec vše ostatní, existují i verze bez ohřevu, ale ty se nepoužívají v osobních vozech ale u velkých stavebních a skladových vozidel, ve výrobě kde by benzín nebo nafta vadila lidem na zdraví - u těchto typů se však nehledí na účinnost, využitelnost a spotřebu, tam se hledí jen na vyprodukované spaliny.

Předposledním problémem je umístění plynového difuzéru do sacího traktu. Většina vozidel má vertikální karburátor a difuzér se namontuje přímo na hrdlo karburátoru, zkrátí se o jeho výšku hrdlo hadice od filtru vzduchu a je vymalováno. Trabi má karburátor horizontální, takže by se musela rozříznout hadice od filtru a difuzér vsadit do ní. Je to sice komplikované, ale řešitelné, jen by to hůř startovalo, protože čím je difuzér dál od motoru, tím má horší účinnost (víření plynů, nerovnoměrnost proudění, případná zpětná kondenzace a hlavně ochlazování).

Poslední problém je uchlazení motoru. Teplota hoření LPG je o dost vyšší, než teplota při spalování benzínu. Běžný vodou chlazený motor má termostat který udržuje stálou teplotu (u vzducháčů je to kolísavé podle otáček) a pokud nastane vyšší teplota, otevře se cesta vodě do vnějšího chladícího okruhu s náporovým chladičem. Ten je zase vybaven termospínačem a ventilátorem, takže pokud je jízda pomalá, nebo vůz stojí a neuchladil by se náporem, spínač sepne ventilátor a motor je ochlazován. Toto nejde u Trabanta spolehlivě zajistit.

Je mi to opravdu líto, ale tudy cesta také nevede, LPG není dvoutaktům nakloněno a dvoutaktům vzduchem chlazeným už vůbec ne.

Přeji mnoho nových dobrých nápadů.
M.Hanus / Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný