AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.6.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Technické školení v Blatné 2008

Vážení přátelé, ve dnech 15.2. až 17.2.2008 proběhlo technické školení v Blatné, tentokrát na témata brzdy, převodovka a úpravy vozu Trabant podle homologace pro závody WRC. Školení pořádalo AICE a přednášejícími byl pan Stanislav Viktora (bývalý závodník a zakladatel V&Z Motorsport) a já.

Po příjezdu naší skupinky z Brna jsem hned musel konstatovat, že se od loňského nultého ročníku nic nezměnilo. Stejná přívětivá škola se stejným sálem, stejné tváře účastníků. Opět tak jako loni jsem nabyl dojmu, že budu o technice povídat lidem, kteří o ní vědí možná i víc jako já a opět mi tam chyběly především mladé tváře, které by podle mne školení o opravách tak důležitých agregátů a zařízení měli být poučeni. Vlastně, něco se přece jen změnilo, tentokrát pořadatelé zajistili výtečné snímání záznamovou technikou, a předváděné detaily byly projektorem zobrazovány na plátno na pódiu, takže i drobné předměty v rukou přednášejícího mohli vidět účastníci z posledních řad téměř zaplněného sálu.

V sobotním dopoledni jsme se věnovali vysvětlení montáže brzd zadní a přední nápravy, probrali jsme opravy obou provedení hlavních brzdových válců a brzdového vedení včetně všech fines a zatím nikde nepublikovaných postupů pro snadnou montáž a dokonalou činnost brzd. Po obědě až do večera byl čas na ukázku kompletní GO převodovky s ukázkou výměny planetových kol, rozložení hnané hřídele, výměnu volnoběžky a nastavení všech montážních vůlí. Hodně povídání nám zbylo ještě na nedělní dopoledne, které zahájil p. Viktora poutavou přednáškou o stavbě skutečného závodního Trabanta. Rozhodně tato přednáška nebyla ničím tuningovým, ale zato jsme se dozvěděli, jak probudit další stáj plnokrevníků v motoru, jak je přenést na vozovku a jak nejlépe je ovládat a následně i krotit. Mnozí nadšenci by jistě zírali, co vše se dá s Trabanta dostat za výkon a jaké jízdní vlastnosti se mu mohou udělit. Tato přednáška byla vedena formou diskuse s dotazy a p. Viktora by snad ochotně odpovídal do večera, kdyby nemusel sám absolvovat dopoledne další školení, tentokrát jako posluchač. Kdyby neodjel, tak jsem se asi už sám ke slovu nedostal, a to jsme si museli povídat ještě o změnách převodů do síly, i do rychlosti. To zajímalo především ty, kteří chtějí jezdit hodně nad hranici maximální rychlosti zapsané v technickém průkaze vozidla.

Školení v poledne skončilo, o jeho úspěchu svědčí reakce lidí hned na místě, také tak usuzuji podle hloučků, které ještě hodnou chvíli debatovali nad tématy. Úroveň mi nepřísluší hodnotit, protože mé hodnocení by nebylo objektivní, ale za sebe mohu říci, že jsem byl spokojený, a že jsem nejspíš sobě a našemu klubu ostudu neudělal, naopak, mohl jsem předat moudra, která jsem sám za léta působení v klubu jako technik od starších kolegů a ve výrobním závodě načerpal.

A na závěr dva čerstvé drby: prý se to snímalo i proto, aby se mohlo školení vydat na DVD a bylo ke koupení; a taky se povídalo, že prý příští rok to bude zase ….., ale znáte to, drby jsou jedna věc a skutek utek. Ale zase není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu, tak nyní sám nevím.
Děkuji výboru AICE a všem pořadatelům. Že nám všem umožnili prožít krásný a smysluplný víkend.

M.Hanus / Habr© Marian Konečný