AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
3. Technické školení

Ve dnech 5 až 7 března 2010 proběhlo v Blatné již celkově čtvrté technické školení, zabývající se opravami vozů značky Trabant. Jak je to s počítáním školení?

klikni pro zvětšení Ono to začalo v roce 2006 někdy na podzim, když jsem s přáteli jen tak povídal o minulosti a vzpomněl jsem, jak jsme pořádali pro své členy mini a maxi kurzy technických rad. Přátelé z Prahy se toho chytili a myšlenku dovedli do zdárného konce. Ve spolupráci s AICE tehdy začali hledat vhodné prostory a termín, a sehnali studentskou kolej za přijatelné peníze v Blatné u Strakonic. Zajistili přednáškový sál a ubytování, domluvili stravovací kapacity a na únor 2007 připravili technické školení. Tehdy se tam sjelo asi 40 zájemců a "školil" se motor a údržba, především přední nápravy a oprava svislých čepů. Byl to jen takový průzkum zájmu, vznikly z toho dvě soukromé videonahrávky, ne zcela profesionální, jedna z nich potom kolovala internetem všelijak a ve kvalitě kopírováním úděsné. Jenže …. i to stačilo k tomu, aby se školení stalo populárním a stálo za opakování. Pořadatelé tedy tohle školení nazvali "nulté" a připravili školení na vyšší úrovni s názvem "první" v domnění, že tak bude i chápáno. Jenže tento záměr jim moc nevyšel, vždy a na každém dalším školení se nejvíc vzpomíná na to "nulté" a podle reakcí, je a bude ve vzpomínkách nesmrtelné, a to i přes to, že bylo již několikrát překonané, jak rozsahem témat, tak především úrovní zpracování záznamu. Z nultého školení nebyl zachován záznam a žije hlavně vzpomínkami účastníků.

klikni pro zvětšeníV roce následujícím si již sami zájemci vyvolali potřebu dalšího školení a tak pořadatelé znovu dojednali stejné prostory a termín a tak v únoru 2008 proběhlo 1. technické školení a na programu nebylo nic menšího, než generální oprava předních a zadních brzd a generální oprava převodovky. Vše pěkně vysvětleno a předvedeno na připravených pomůckách. Z tohoto školení již vznikl téměř profesionální DVD záznam který byl pro svůj rozsah na 3 DVD v pěkných přebalech. Tyto DVD si mohli za výrobní cenu koupit účastníci a za zvýšenou cenu pak i ostatní. Myslím, že akce byla velmi úspěšná a nebyla prodělečná, proto vznik druhého školení už byl tak nějak předem jasný.

V pořadí třetí, avšak oficiálně 2. technické školení proběhlo v roce 2009 na přelomu února a března a jak jinak - v Blatné. Tématem tentokrát bylo řízení, listová pera, zámky a výbava obecně, kompletní elektroinstalace a palivová soustava. V nedělní části pak vše potřebné kolem závodní činnosti, včetně všeobecných informací o úpravách motorů na vyšší výkon. I tentokrát byly výsledkem 3 DVD ve špičkovém zpracování a opět byla možnost si je zakoupit. Školení mělo opakovaně velký kladný ohlas a tak pořadatelé vůbec nepřipustili možnost, že by snad další pokračování nebylo a v podstatě od září již zajišťovali témata pro 3. školení.

klikni pro zvětšeníToto 3. technické školení velmi zdárně proběhlo ve staré známé Blatné, jen tentokrát až v březnu. Témata byla zvolena opět poutavá! Opakoval se na přání (výsledek ankety) motor. Bylo v rozsahu asi 5 hodin čistého času vysvětleno, jak sestavit dobrý a spolehlivý motor ze starších dílů, v podstatě taková GO motoru pro běžné používání s minimem investic. V odpolední části jsme se opět věnovali motorům, ale tentokráte radám, jak je ušetřit od nevhodných zásahů, jak bezpečně zvýšit jejich výkon a naopak, čemu je dobře se vyhnout, neb se to již v minulosti neosvědčilo. Tato část byla sice původně koncipována tak, aby se neplýtvalo motory zbytečně, ale protože byly předvedeny i možnosti jak opravdu dosáhnout na vyšší až vysoký výkon a navíc byly zveřejněny některé opravdu zdařilé konstrukce, tak nejspíš tato část školení zvýší zájem o stavbu "nadupaných" motorů. V podvečer jsme ještě stihli seznámení s některými přípravky, stahováky a méně obvyklým nářadím a jeho použitím. Na závěr dost pozdního večera proběhla znalostní soutěž, kterou vyhrál Filip Javůrek z Brna, který znal 15 správných odpovědí z 27! To svědčí jednak o úrovni jeho znalostí, ale také o obtížnosti soutěže. Nelze zde publikovat, jak reagovali soutěžící, když se četly správné odpovědi. Snad jen naznačit nejčastější výkřiky překvapení " a ku*va, to sem teda pos*al". Myslím, že nikomu nevadilo, že se školení protáhlo až do deváté večerní. Nedělní část programu byla vyhrazena především výtečně podanému výkladu o seřízení elektronického zapalování, pak následovaly opět potřebné informace pro závodní sport. Z celého školení byl pořízen videozáznam a podle informací by DVD mohlo být v prodeji někdy koncem srpna letošního roku. Protože na tomto školení bylo asi nejvíc účastníků, tak se domnívám, že s rostoucím zájmem poroste i počet školení, to vše ale záleží především na velikosti zájmu, na výdrži pořadatelů a odolnosti školitelů. Jména pořadatelů a školitelů zde nebudu uvádět, kdo tam byl vidě a názor si udělá sám, kdo bude mít zájem, koupí si DVD, tím podpoří samotné školení i AICE a v titulcích se vše dozví.

klikni pro zvětšeníNa závěr bych měl jednu prosbu a zároveň radu. Uspořádat školení na takové úrovni nelze bez finančních prostředků. Ty se získávají ze zápisného a z prodeje DVD nosičů. Účastníci kteří zaplatili zápisné a díky nimž se mohlo školení pořádat mají DVD za jakýsi paušál a ostatní, kteří neutratili za cestovné, ubytování a zápisné, získávají limitované DVD za dvojnásobek. I ta dvojnásobná cena je velmi směšná, hlavně proti nákladům přímých účastníků! Přesto se DVD pirátsky kopírují. Toto pirátství je neférové, proto prosím všechny, kteří si DVD koupí, sami ho zaplatí, nenechávejte je kopírovat, škodíte tím především sami sobě! Jednak bude nutno podstatně zvýšit cenu zápisného na další školení a také i Vy, účastníci, budete získávat své DVD stále dráž, aby byly prostředky na další školení. Vždy se totiž musí napřed zaplatit náklady, pak vyrobit a prodat nové nosiče. Pokud bude pořadatel zvyšovat ceny zápisného a DVD, bude to špatně, a pokud se nevydělá za současně platných cena na další ročník, bude to také špatně. Kopírování, ze kterého má zisk jiná osoba než pořadatelé musí nutně vést k likvidaci školení z ekonomických důvodů a to by byla škoda, nemyslíte? Na každém nosiči by mělo být něco podobného jako na cigaretách. Třeba "Kopírování škodí Trabantům".

Michael Hanus
Předseda AK Trabant Brno© Marian Konečný