AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.6.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Sraz v Českém ráji

O víkendu 9-11.5.2008 proběhl sraz Trabantů, Trabantistů a všech příznivců koncernové značky IFA v Českém ráji, konkrétně v kempu Eden na březích rybníků v Jinolicích. Protože se jednalo zároveň o výroční valnou hromadu AICE, byl náš klub zastoupen jako již pravidelně Ing. Hrdinou, Ing. Kotenem, Jožkou Doležalem a mnou. V pátečním odpoledni jsme se účastnili prezentace Trabantů na Jičínském náměstí, během sobotního dne byl uspořádám téměř celodenní výlet. Nejprve jsme formou spanilé jízdy navštívili mnoho turistických památek, kde jsme ale vzhledem k počtu možná 200 vozů (můj odhad) nezastavovali, pouze jsme projeli. Bylo milé vidět, jak okolo jedoucí a okolo stojící koukají a i přes množství zplodin mávají a fotí konvoj. V poledních hodinách jsme představili vozy na autobusovém nádraží v Turnově, kde byla jízda zručnosti a ostatní obvyklé soutěže. Jízda zručnosti byla na upraveném pořadatelském vozidle Trabant, kteří prohodili funkci pedálů tak, že spojka přidávala plyn a plynový pedál ovládal spojku. O řvoucí motor s vypnutou spojkou tak nebyla nouze a myslím, že jak jezdci tak i diváci si díky této úpravě ovládání přišli na své. Rovněž hasičská ukázka rozstříhání karoserie Škodovky byla zajímavá, zvláště pro mladé, kteří by rádi z běžného vozu postavili kabriolet - snadno a rychle. Na autobusovém nádraží se k Trabantům přidali i motocykloví veteránisté, kteří přijeli na asi 150ti motocyklech všech značek, provedení a stáří. V odpolední části jsme opět formou spanilé jízdy přejeli do malé obce jejíž jméno jsem si nezapamatoval, kde byl vykoupen klíč od nové Trabi sezóny 2008, zaplaceno smradné a pak jsme byli bránou vpuštěni na další vyjížďku. V této obci asi došlo k mnoha rekordům. Odhaduji, že počet vozidel koncernu IFA několika násobně překročil počet nemovitostí, počet účastníků několikrát překročil počet obyvatel a možná všech živých tvorů včetně domácího zvířectva v obci. Jisté je, že nejméně půl hodiny nás pořadatelé parkovali na všechna možná i nemožná místa po celé obci a to ještě před vesnicí zůstala kolona dvoutaktů, které se ani při nejlepší organizátorské vůli do obce nevešly. Mnoho asi napoví naše fotodokumentace. Následně jsme se přepravili na zámek Sychrov, kde byl povolen vjezd na nádvoří, které bylo opět celé zaplněno, a to tam nebyl povolen vjezd nekoncernovým vozům. Ani sem se všechny vozy nevešly. Ve večerních hodinách proběhlo vyhodnocení soutěží a zábava určená spíše pro mladší generaci, takže jsme se neúčastnili, a raději volili vzpomínkové hovory na pokoji na téma "jak to bývalo když…"
V nedělním dopoledni proběhla, bohužel za malé účasti, valná hromada AICE. Musím konstatovat, a nebyl jsem sám kdo se vyjádřil podobně, že "mladá krev" ve vedení AICE je opravdu velkým přínosem. Výsledky, které byly předneseny a které jsou skutečné a podložené, ať už jde o aktivity nebo hospodaření, jsou velmi pěkné. Myslím, že pokud těmto mladým lidem nedojde elán, tak ještě mnoho prospěšného pro kult IFA udělají. Trochu mne mrzí, že je o činnost sdružení tak malý zájem ze strany mladých a velmi mne mrzí, že výsledek činnosti mladého výboru není náležitě doceněn. Za rok a půl jejich činnosti se opravdu mají čím pochlubit. Při aktualizaci "Pomoci v nouzi" se sice hodně škrtaly zaniklé subjekty, ale také se po dlouhé době připisovaly nové a to je povzbudivé.

Bylo by velmi nespravedlivé, nezmínit pořadatele. Před srazem se sloučili ze dvou malých klubů (Jičín a Turnov) a v počtu 21 lidí perfektně organizačně připravili a nakonec i zvládli celý program srazu a to již pro některé zájemce od čtvrtka. Ubytování na vysoké úrovni a za příznivé ceny, rovněž stravování velmi slušné, dostatečné porce a příznivá cena, jídlo chutné, i solidní výběr. Stravování bylo rozhodně lepší než na našem loňském sraze v Pasohlávkách. A tak jako v Pasohlávkách tak i zde byla jediná, zato hromadná připomínka k nevrlému obsluhujícímu výčepnímu a provoznímu v jedné osobě. Bohužel, pořadatel charakter pánů podnikatelů neovlivní. Pokud jsem postřehl, velmi bylo přítomnými ceněno, že v areálu bylo hřiště pro děti, minigolf, možnost vlastních ohníčků a opékání zdravotně nevhodných dobrot. Po celou dobu pobytu čisté a stále doplňované sociální zařízení, vždy stále dostatek teplé vody. Jak jsem si někde přečetl - nasadili velmi vysokou laťku úrovně a asi bude pro mnohé pořadatele obtížné ji dodržet a překonat. Děkuji celému pořadatelskému týmu za pěkně připravený víkend.

M.Hanus / Habr

obrázky ze srazu© Marian Konečný