AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Vojenský Kübelwagen NVA 68

Sběratel vojenské techniky, od kterého jsme před časem zveřejnili již jeho obrněný vůz opět rozšířil svoji sbírku a dovolil nám, podělit se s ním a kochat se alespoň pohledem. Nabízíme Vám další jeho přírůstek. Předem však upozorňujeme, že vozidlo není ve finální podobě, stále se na něm něco upravuje a vylepšuje, tak, aby po dokončení byl co nejvěrnější k původnímu stavu. Získat některé díly dnes již není snadné.

Trabant Kübel originál NVA 68 , byl vyroben v době okupace Československa, v roce 1968.
Tento vůz je vybaven polním telefonem a vysilačkou R-95 D
Dále v pravém zadním rohu je vybaven kanistrem 5L a další kanistr se nachází na zádi vozu, kde byl už původně někým namontován držák, tak tam byl ponechán. Vedle přední sedačky na pravé straně je namontována lékárnička, na straně řidiče je hasící přístroj a podle levého prahu u řidiče by měly být namontovány držáky na samopal Kalašnikov. Tyto držáky se bohužel zatím nepodařilo získat.
Tento vůz je vybaven notky na předních světlech a přídavným benzinovým topením s ovládáním místo panelu pro rádio.

Majitel uvedl k historii vystaveného vozidla:

V roce 1996 jsem přivezl z Německa dvě úplně holé karoserie, bez agregátu a elektrických věcí. Dovezené karoserie nesly hrubé a nešetrné zásahy po autogenním sváření některých plechových dílů, zřejmě po dodatečných opravách. Některé plechové díly musely být dodatečně vyrobeny znovu. Vystavený vůz byl vlastně složen ze dvou karoserií a druhé mě bylo líto vyhodit, tak jsem sestavil repliku tohoto vozu, která je v současné době na prodej.
Číslo karoserie tohoto vozu je 1901232 což je důkazem, že tato karoserie byla vyrobena v roce 1968 někdy na podzim. Tento vůz jsem vybavoval věcmi které se mě zdály být ze starších vozů.
Zadní svítilny vím určitě, že k tomuto roku nepatří, měla by být vybavena z koncovými světly, kterými kdysi byly vybaveny nákladní vozy Robur a Ifa. Některé díly bohužel musely být nahrazeny replikami, ale pokud se podaří zajistit originály, budou nahrazeny.
Přední přídavné světlomety jsou celé v kovu, ne v plastu, se sklem zakončeným středovou vypouklinou. Ovšem jsou už v tom halogen žárovky. Ve voze mám namontována klasická přední sedadla s naklápěcí pákou, která nejsou dobová, snažím se získat za ně správná sedadla a nahradit je. Část vnitřního vybavení vozu jsem získal Německých aukčních prodejů, ale bohužel nevím z kterého roku toto vybavení bylo.

Ještě k rokům rekonstrukce vozů:
V letech 1996-2004 jsem renovoval a sháněl informace o voze SPW 152 Trabant.
V roce 2004-2005 jsem dával dohromady ze zbytků karoserie vůz který je k prodeji a používal jsem jej nejprve na sranda jízdy na srazech vojenských vozidel
Tento vůz je v mém majetku, a renovoval ho v letech 2004-2009 a renovace vlastně stále probíhá.
Další vůz který budu renovovat je Gaz 69,který byl rovněž ve výbavě vozového parku NVA DDR.

Trabantům a Trabantistům přeje zdar sběratel M.H.

Fotografie byly pořízeny v různém čase, proto jsou na nich patrné odlišnosti.
Pro uveřejnění na klubovém webu upravil M. Hanus /Habr se svolením majitele.
© Marian Konečný