Snížení obsahu škodlivin výfukových plynů
Pro snížení obsahu škodlivin výfukových plynů použijeme žhavících svíček dieselových motorů. Tyto žhavící svíčky nám zajišťují dodatečné spalování nespálené benzínové směsi a a snižují zanášení výfukové soustavy karbonem. Prakticky to má podobný účinek jako drátěnka ve výfuku, jenže drátěnka se zanáší a snižuje průchodnost výfukových plynů a tím i výkon.
Žhavící svíčky musíme volit o takovém rozměru, aby se nedotýkaly protější strany kolene, osvědčily se svíčky z prvních modelů citroen AX. Musíme je umístit co nejblíže k výfukovým kanálům, ale tam nastává problém s propalováním vodičů. Nejlépe je vodiče umístit do tepluodolné hadice například opanceřované palivové hadice jako používají některé sportovní vozy. Zapojení žhavících svíček je velmi jednoduché: jednoduše je "natvrdo" zapojíme na baterii ( 12 V ) a na vodiče napojíme spínač který si dobře schováme do vozidla ( později vysvětlím proč ). Po nastartování vozidla sepneme spínač k žhavícím svíčkám které se proudem rozžhaví a asi tak po 5 minutách provozu je můžeme klidně vypnout jelikož už zůstanou žhavé díky výfukovým plynům
POZOR: Při této úpravě se svody od výfuku více zahřívají a proto je lepší okolní snadno teplem poškoditelné části tepelně izolovat. A další problém nastává při STK. Komisaři tuto úpravu nevidí rádi ( bohužel mi nebylo zdůvodněno co jim vadí ) a proto je nutné si spínač žhavících svíček dobře uschovat třeba pod palubní desku.
Tato úprava sebou nese jisté technické problémy již se úspěšně používá ale ještě jsem nenašel ideální polohu umístění žhavících svíček ani ten správný typ. Je třeba trochu zariskovat a zaexperimentovat s různými druhy a modifikacemi, ale vždy přitom myslet na to, že nám tím vzniká větší teplo a tím i vetší riziko vzplanutí nebo poškození některých částí.
Plus mínus nejideálnější umístění
© Marian Konečný
|