AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Byl jsem tam také….

Využil jsem osobního pozvání od pořadatelů prvního letošního závodu pořádaného 9.4.2011 o pohár TWRC na speciální motokárové trati v Písku a protože to byl pro mne zajímavý zážitek, rozhodl jsem se o něj podělit s čtenáři našich stránek. Úvodem musím napsat, že se mi zrovna dvakrát na tak daleký výlet nechtělo, když jsem si představil nějakou betonovou placku s nepřehlednou tratí mezi kuželkami, bez nějaké orientace, na slunci nebo dešti, o hladu …., jenže na místě jsem zjistil, že můj odhad byl špatný. Po pohodlném zaparkování na mne čekal v krásném přírodním areálu dobře připravený tým pořadatelů s celodenním programem, s možností odpočinku i občerstvení a s mnoha skutečnými nadšenci tohoto sportu. V minulosti jsem byl na mnoha sportovních motoristických kláních, byl jsem mnoho let pořadatelem na Velkých cenách Brna, takže mám možnost srovnávat a zde mne ze všeho nejvíc zaujala nezvyklá přátelská pohoda, bez rivality, bez protestů proti soupeřům i proti výsledkům, prostě kolektiv "jedna rodina". Program se sice operativně měnil, takže když pořadatel zrušil v odpolední měřené části jízdy v opačném směru než měli posádky natrénováno, tak mne to jako diváka trochu mrzelo, protože jezdit ostře naopak než se jelo doposud, místo vlevo do kopce nyní vpravo dolů, to by mohlo být dost dramatické a divácky velmi zajímavé, ale sezóna je na začátku a ti závodníci asi budou svoje auta ještě letos potřebovat. Zrušení poslední jízdy kvůli pozdnímu času nevadilo, i tak se jely 3 rozjížďky a volný čas se využil k testování a pobavení, kdy se mohli jako spolujezdci svézt v ostrém tempu všichni co měli odvahu. O vysoké kvalitě trati i pořadatelské činnosti a hlavně o rozumném chování svědčí to, že nikdo nepředváděl s vozidlem kotouly ani jiné prvky gymnastiky, nestal se žádný úraz a žádná nehoda a to je při dni plném burácení motorů již co říct.

Z celého dne jsem připravil malý seriál fotek, které jsem seřadil pěkně podle posloupnosti, nejprve co to je závodní auto a čím se liší od běžného, pak následuje ukázka úpravy podvozku, potom pár snímků z ostrých jízd, rozprava proč nám to nejede tak jak by mělo, kdy konkurence testuje a radí jak nejlépe umí a nakonec stupně vítězů. Zde se musím omluvit, že nemám zachyceno vše, protože kapacita akumulátoru fotoaparátu nestačila, takže mi chybí několik důležitých fotografií. A hned připojuji také omluvu za to, že nebudu uvádět jména jezdců, týmů a vítězů, protože všechny neznám a někoho opomenout by nebylo správné.

Takže nyní několik údajů - na výsledkové listině jsem napočítal celkem 23 klasifikovaných jezdců v několika třídách. Zde je potřeba napsat, že přátelství a kamarádský duch se projevuje i tím, že s jedním autem jede na klasifikaci i několik různých jezdců, a protože si navzájem půjčují přilby i týmové oblečení, tak jsem se často dost v orientaci ztrácel. Vypsány byly třídy A1 - téměř sériový Trabant- kterých bylo 5, pak třída A2 Trabant který už se sériovým moc shodný není, třída W což byly dva velmi ostré vozy Wartburg, třída S což byly opět Trabanty ovšem s nepůvodním motorem - 1x Wartburg s motorem vzadu v kufru, 1x s motorem Wartburg pod kapotou, 1x Trabi s motorem VW Polo Gt a 1x Trabi s motorem Š Felicie 1600ccm. Poslední kategorie byla třída H kde jako host jezdil jeden Favorit v závodní úpravě. Bohužel, během dopoledních testovacích a tréningových jízd u dvou do té doby krásně jezdících vozů došlo k defektu motoru pro který nebyly schopni dál pokračovat, takže pro ně závodní klání končilo odjezdem ze závodiště již dopoledne. Byla to opravdu velká škoda, neb oba tito jezdci by velmi důkladně zamíchali výsledkovou listinou a jejich stroje byly podle mého názoru velkými favoirity, ale i o tom sport je. Vysoký výkon je zaplacen větší náchylností k poruchám. V galerii jsem se snažil popisovat fotografie, bohužel není zachyceno vyhodnocení nejlepší ženy řidičky a udílení pohárů za celkový nejlepší výsledek bez ohledu na třídu.. Zde je nutno vyzvednout výkon Libora Jelínka se zcela nenápadným, skoro sériovým Trabantem a stylem jízdy který hodně připomíná dušičkový rodinný výlet porazil dost výrazným způsobem všechny speciály a zajel všechny 3 jízdy bez jediného trestného bodu téměř shodným časem (2 ostrá kola s pevným startem tj. cca 2500m v čase 149 sekund) a stal se tak nejrychlejším jezdcem dne. Jeho jméno jako jediné uvádím proto, že nemám nikde zachycenu jeho jízdu a bohužel ani předání hlavního poháru.

http://habr.rajce.idnes.cz/TWRC_Pisek_9.4.2011/

Děkuji všem za pěkný zážitek, opravdu jsem si tento pěkný den užil.
M.Hanus / Habr
© Marian Konečný