AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
SAMETOVÝ FESTIVAL 1968-1989

U příležitosti Sametového festivalu uspořádali 15.11.2008 přátelé z TGB ve spolupráci s divadlem Husa na Provázku netradiční sraz Trabantů se spanilou jízdou do centra města - na Zelný trh. Podle pořadatelů přijelo 44 Trabantů a potěšující bylo, že přijeli téměř z celé republiky. Nechci, aby mne někdo kamenoval že jsem ho vynechal, ale zástupce z Prahy, Liberce, Frýdku Místku, Olomouce a Blanska znám osobně, tak jsem je poznal, jistě ale byli účastníci i z jiných měst, a to je velmi potěšující, protože se nejednalo o celodenní akci, nebyl to ani klasický sraz, ale jen přátelské popovídání na velmi netradičním místě, přesto vážili dalekou cestu. Další potěšující fakt byl, že z podobných akcí vymizely vraky, a i celkově se úroveň vozidel hodně zvedla. Jak do krásy, tak především do kvality zpracování a technické úrovně. Rozhodně bylo na co koukat.
Přesto, že nebyl žádný konkrétní program na Zelném trhu (pro nás Brňáky "rynku"), a byla jen volná zábava s ukázkou uměleckého zpracování designu jednoho Trabanta dobrovolníka kumštýři z divadla, uběhlo sobotní odpoledne v krásné atmosféře. Mnoho turistů cvakalo fotoaparáty jako o život, tatínci vysvětlovali svým ratolestem, které viděli Trabanty poprvé v životě, co je to bakelitové auto. Byla legrace poslouchat jak udivené děti, tak moudré rodiče. Velice vtipné bylo od kolegy HaDa, že po celou dobu promítal na malé televizi filmy o výrobě a historii Trabantů. Kolem jeho auta a muzeální audiovideo techniky byl trvale hlouček lidí bažících po informacích. Na jiném voze zase běžel TV program na dobovém televizorku z produkce SSSR. Odjížděl jsem dlouho po setmění, a ještě byla skoro polovina vozidel na místě, bal to nádherný pohled nočního nasvícení rynku a na něm plno naleštěných Trabantů. Bohužel, zrovna tyto fotky se mi nevyvedly. Ve večerních hodinách pokračovalo posezení a "pokec" v přilehlé restauraci. Pořídil jsem pár obrázků, přátelé HaD a Bastrr se jistě připojí také se svými fotkami, takže aspoň touto cestou se podíváte, jak úspěšná akce to byla..
Závěrem děkuji všem pořadatelům, za pěkně připravené sobotní odpoledne, za naprosto vzornou organizaci včetně spanilé jízdy a za zajištění naprosto ideálního počasí. Na letních srazech v našem kraji buď sněží nebo prší a vždy je "děsná kosa", zato v půli listopadu svítí sluníčko a malující umělci chodí v sandálech.

M.Hanus / Habr

obrázky od Habra© Marian Konečný