Změna palubního napětí
Dotaz
Vážený pane, syn koupil trabanta kombi ale je 6V elektrika a chtěl by to předělat na 12V, tak Vás prosíme o radu co je vše k tomu zapotřebí a jak to vše udělat, zkrátka poradit.
Odpověď
Dobrý den,
poradit Vám mohu, ale doporučit nikoliv!
Pro přestavbu palubního napětí ze 6 na 12V potřebujete předem zajistit tyto díly:
- akumulátor 12V/35 - 44Ah,
- držák alternátoru orig. pro T601, alternátor 12V orig. pro T601 (příp. 12V dynamo a regulátor z vozu Wartburg 353),
- spínací cívku startéru (lze ponechat původní, ale hrozí rychlé poškození ozubení setrvačníku)
- 2 ks. indukční cívky 12V,
- motorek stěračů orig. T601 nebo W353,
- motorek ostřikovače,
- klakson,
- přerušovač směrových světel,
- spínač varovných světel (nebo alespoň jeho spínací relé),
- elektromagnetický přepínač dálkových / potkávacích světel (není bezpodmínečně nutné, při použití nožního přepínače se nemění)
- žárovky hlavního světlometu dle použité paraboly - nejméně 3 kusy (pro žárovky H4 je nutné použít pro ně vhodné paraboly nejlépe originál Trabant, bez výměny parabol se použijí asymetrické žárovky 12V 45/50W)
- min. 3 ks. žárovky 12V/4W - bajonet (také přední světla)
- min. 8 kusů žárovky 12V/21W - bajonet (přední i zadní směrová světla, brzdová světla a mlhové světlo)
- min. 6 ks. žárovek 12V/5W - sufit (koncová světla a osvětlení SPZ)
- 1 ks žárovky 12V/15W - sufit (vnitřní osvětlení kabiny)
- min. 7-9 ks. žárovek 12V/1,2W - bajonet (kontrolky v tachometru, spínač varovných světel, kontrolka mlhovky - dle provedení).
Uvedené počty žárovek jsou pouze minimální a pro náhradu za stávající běžnou standardní nerozšířenou instalaci včetně náhradních žárovek do povinné výbavy vozu. Vlastní startér není nutno měnit hned, ale až po čase, kdy se může ale nemusí spálit. Obvykle však vydrží. Klínový řemen podle použitého alternátoru a jeho držáku.
Alternátor lze připojit pomocí původního vedení k dynamu, je ale nutné opatřit jeden vodič (silný) očkem, které se přišroubuje k alternátoru na svorku B+, druhý konec se připojí přímo na kladnou svorku akumulátoru. Tenký vodič se opatří konektorem FASON, který se připojí na alternátor a druhým koncem na kontrolku dobíjení (stačí spojit tento vodič s vodičem vedoucím do kabiny v místě, který byl původně regulátor dynama). Jeden vodič (silnější) zůstane nevyužit a je vhodné jej na obou koncích zaizolovat). Jiná možnost je staré vedení odstranit a použít nové vodiče (k akumulátoru s průřezem alespoň 4mm čtverečných, ke kontrolce 1mm čtverečných).
Zvláštní upozornění: jiný než původní alternátor nebývá stavěn do prostoru ostřikovaného špínou pravého předního kola a nemívá vestavěn regulátor. Držák alternátoru je nutný také originální pro alternátor Trabant, držák dynama je jinak konstruovaný a není vhodný - často praská. Montáž motorku stěračů a jeho nastavení nepatří mezi snadné práce (hřídelka motorku je upevněna k táhlům stěračů uvnitř vozu, je nutná demontáž poličky pod přístrojovou deskou a ofuku okna).
Pokud je přestavba žádána pouze z důvodů montáže autorádia, lze si pomoci měničem, pokud je důvodem montáž bezkontaktního zapalování ( např. EBZA ), vyrábělo se i pro 6 V. Dobře seřízené dobíjení je bezproblémové v běžném provoze pro který byl vůz koncipován. Nutností svítit celý den vznikly potíže s kapacitou dobíjení, ale u obou provedení, jak 6V tak i 12V. Pouze majitelé špatně seřízených motorů mají potíže se startováním, zvláště v zimním období, to se ale zase týká všech bez rozdílu palubního napětí. Přestavba palubního napětí je tedy vhodná pouze z důvodů potlačení přechodových odporů, které mají značný vliv na správnou činnost blinkrů, jinak není nijak valným přínosem, obzvláště s přihlédnutím k vysokým nákladům ( až několik tisíc korun ). Pokud na voze zůstanou zachovány původní kabely pro 6V instalaci, zůstanou i s jejich přechodovými odpory, ty se však projevují při 12V méně výrazně.
Nezatracuji tímto samozřejmě palubní napětí 12V u Trabantů obecně. Pokud byla montáž provedena u výrobce a vůz byl takto dodán na trh, nemám námitek, ale investovat do vozu minimálně 23 let starého, ( od r.v. 1984 standardně 12V ) u něhož není jisté na jakou dobu bude investice využita, považuji za nevhodné. Při případném prodeji vozu nebude pravděpodobně přestavba kupujícím doceněna a nebude se chtít podílet na zvýšených nákladech.
Pokud se do této přestavby pustíte, přeji Vám mnoho zdaru.
Na dotaz odpovídal HaD
Zpět na technické dotazy
© Marian Konečný
|