AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Akumulátor 6V

Dotaz

.... mám rok a půl starou 6V baterii, auto dojezdilo někdy v červnu 2006 a baterka je ve sklepě, občas jsem ji zkontroloval a včera dobil, nevím přesně jak poznám kdy je nabitá, u 12V jsem cca za 6-12.hodin hotov, ale tady? Máme starou dobrou velkou autonabíječku 6-12-24V, tak jsem ji dal včera po 12.té nabíjet, brala 6A, večer brala 4A a tak jsem ji nechal na mírný stupeň do rána, před 6tou brala pod 3A. Je tedy nabitá? Mě je kničemu tak se mi ozval jeden klučina co má 6V elektriku tak bych mu ji vzal až kolem pojedu, jen mu ji nechci prodat "mrtvou". Je pravda že i já jsem v zimě dobíjel co 14.dní, páč 3.km ráno a 3km odpoledne na dobití nestačí ani 12V baterce.

Odpověď

Kapacitu nabití akumulátoru nejlépe poznáte pomocí akumulátorového hustoměru. Starší typ hustoměru Spolana měl stupnice v °Bé a také pro amatéry, kde bylo vyznačeno "ihned nabij" a pod. Novější hustoměry se již detailním rozborem nezabývají, na plováku hustoměru je pouze červené, žluté a zelené pole přičemž červené je vybitý aku, žluté "ihned dobít" a zelené značí plně nabitý akumulátor. Jinou spolehlivou metodu která stanoví na kolik % je aku nabit neznám a to ani v provedení 12V. Pozor - neplést si měření kapacity nabití se zátěžovou zkouškou tzv. čertem. Ta neukáže stav nabití, ale stav článků s ohledem na zkrat. Odběr při tomto testu je tak značný, že nelze údaj ampérmetru brát vážně a vypočítávat z něj nějaké hodnoty, jen ukáže, zda měřený článek drží nebo je poškozen.

O nabíjení obecně platí, že se zásadně nabíjí maximálně 1/10 kapacity akumulátoru a menší. Tj. při obvyklých 77Ah se použije při zcela prázdném aku nabíjecí proud 7,7A po dobu 10 hodin. Vaši nabíječku vlastním také a doporučil bych přepínač nastavit na první polohu, tj. 6V/4A a nabíjet zcela vybitou baterii po dobu cca 18 - 20 hod. Přitom je nutno dodržet maximální i minimální hladinu elektrolytu na 5 mm nad deskami a nepřipustit teplotu větší než 40 °C, jinak hrozí výbuch vodíku. Dolívat výhradně destilovanou vodou a aku neobracet, nečeřit kaly které tam již i po roce jsou. Nabíjení by mělo předcházet vybití pomocí žárovky hl. světla (třeba se spáleným potkávacím vláknem, 6V/45W) a vybíjení by rovněž nemělo být větším proudem než 1/10 kapacity aku. Po ukončení nabíjení je potřeba doplnit elektrolyt, nechat odejít plyny a po zavíčkování aku opláchnout čistou vodou (během dobíjení aku "vaří" a to je normální jev. Proces vybití a nabití by se měl za zimu u odstaveného aku opakovat asi 2x, aku by měl být uskladněn ve stálé teplotě mezi 5 a 10°C. Dobíjení aku ve vozidle se nedoporučuje, neb je možnost výbuchu plynů po elektrickém zažehnutí. Tyto rady a zásady o dobíjení aku platí pro všechna palubní napětí.

Dobíjení při současném provozu je normální a je to důsledek zákona o věčném svícení. Na trvalé svícení nebyla dobíjecí soustava kocipována.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný