AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Jaké kulové čepy jsou vhodnější?

Dotaz

Už dlouho se pídím po nějakých informacích ohledně řídicích kulových čepů. Za moji krátkou Trabanti kariéru jsem zatím neviděl žádný řídící kulový čep vymlácený, případně ustřižený. Proto bych se chtěl zeptat jak dlouho (v km) vydrží takový čep na Českých cestách? Nejlépe nového provedeni, ten, co se nedá rozebrat. Vím jak poznat vymlácený kulák z tlustého auta.

Odpověď

To, že jsi nikdy neviděl ustřižený kulový čep řízení je naprosto v pořádku. Výrobce je povinen učinit taková konstrukční opatření, aby se nikdy nemohl ani sebevíce vytlučený čep rozdělit na dvě části a rozpojit řízení. Proto je objímka čepu vždy menší než sám čep a ten se vkládá vrchem a současně jistí spodem. Tak je zajištěno, že ani při maximálním opotřebení, kdy je vůle v "centimetrech", nedojde k rozpojení řízení. Kdyby mělo dojít k ustřižení běžným užíváním, tak by vůz nikdy nebyl schválen do provozu. Všechny díly řízení musí být ze zákona jištěny nějakým dalším mechanickým prvkem, takže si všimni, že matice jsou jištěny zahýbacím plechem nebo závlačkou (svislé i kulové čepy, náboje kola, díly pérování i ramen).

Kulové čepy jsou v základě dvojího provedení a každé provedení má své pro a proti.

Klikni pro zvětšení Nejprve začnu klasikou - originálním čepem DDR foto 01 vpravo. Tento čep má vysokou tvrdost, je velmi odolný a jako jediný vrací volant!! Je dělený na držák, víčko, čep a nýt a lze jej repasovat viz foto 02 a 03. Jeho životnost je v běžném provozu kolem 45 000 km při správné!!! montáži a nevyžaduje žádnou údržbu.
Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Při ceně necelých 180 korun je to pohoda a radost z jízdy. Jeho úskalí je v kratší životnosti než jaké je uváděno u celokovovových čepů při srovnatelných podmínkách a naprosto minimální životnosti při montáži laikem, který netuší jak jej správně namontovat. Při výměně vadného čepu za nový stačí přesně počítat závity ven i zpět a není třeba dělat geometrii. Na fotu 01 je originální nový nejetý DDR díl v ceníkové ceně bez příslušenství za 180 korun. Vlevo je ten samý, ale už opotřebený vhodný k repasi. Tento typ čepů se poškozením vždy může jen uvolnit, tedy zvětší se vůle, nikdy se nemůže zadřít!

Repase - sbírám opotřebené kuláky a až jich mám tak 30 -40 tak k nim přidám vložky a zavezu je zámečníkovi, který je rozebere, očísluje si jednotlivé sestavy, repasuje závit M14x1,5, očistí a odbarví, pak mi je předá. Já je nechám zinkovat a zašlu mi je zpět. On zkontroluje kvalitu zinku, pokud ve vnitřní části byla bublina, tak ji ošetří přípravkem Body a vloží vložku na které pro jistotu protáhne očkem závit m10x1. Následně dotáhne víčko předepsaným momentem a zajistí nýtem proti uvolnění (viz nutnost další pojistky). Já k tomu doplním matice M14x1,5 TGL; M10x1 TGL samojistící; zajišťovací podložku a montuji zákazníkům. Na 10 vadných čepů se podaří zkompletovat jen asi 6 kvalitních repasovaných čepů, mnohé totiž nejdou vůbec rozdělat. Tuto činnost mohu dělat jen do té doby, dokud se mi daří sehnat vložky, dovolím si tvrdit, že kvalita je vyšší než u nového dílu. Foto kompletu je 04.

Klikni pro zvětšení Celokovové čepy foto 05 jsou druhou alternativou. Klikni pro zvětšení Je jich mnoho druhů, provedení i kvality. Jejich životnost je udávána asi 100 000 km a jsou teoreticky bezúdržbové. To je ovšem pouze teorie. Hlavní nevýhodou je jejich provedení. V kovovém loži chodí přesný kulový čep v tuku. Dokud chodí v tuku, je vše O.K. Jenže životnost manžety je rok - dva a pak čep chodí namazaný bahnem a deštěm, čímž je jeho životnost snížena na pouhých asi 20 000km. Stačilo by občas prohlédnout a vyměnit poškozenou manžetu, čep vyprat v benzínu, vyfoukat a namazat znovu, ale není tam kontrolka, která by to řidiči hlásila, takže většinou jezdí a jezdí až dojezdí viz foto 06. Klikni pro zvětšení Zde mohou nastat dvě možnosti a) vydře se lože a vzniká vůle, to by ještě šlo, b) čep se zadře a pak si řidič ničí převodku řízení při každém pokusu o změnu směru jízdy. Vyobrazené tyče s čepy jsou nafoceny v momentě, kdy se dají manžetami ještě zachránit, ale to je další potíž. Samotné manžety foto 07 nejsou jen tak ke koupi. Klikni pro zvětšení Výhodou těchto čepů je, že se mohou libovolně namontovat, nevyžadují přitom práci mozku a dobře prodávají, lidé si je zpodobňují s dospělými auty a tak kupují jako o život, tím bych ale s výčtem výhod končil. K nevýhodám rozhodně patří velmi krátká životnost při poškození manžety, vyšší pořizovací cena, nezáměnnost s originálními a ani jinými čepy, vždy musí následovat seřízení geometrie, neb co čep, to jiný výrobce a jiná délka závitu od kužele viz foto 05. Další nevýhodou je možnost zadírání a při montáži nového i protáčení v kuželu při dotahování, protože jen ty velmi drahé čepy mají v dříku pod závitem ve stopce otvor pro mini imbus na přidržení, který se ale díky korozi a titěrnosti stejně obvykle protočí. Pokud není tento imbus a dřík se protáčí, je možné do kužele ramene vložit několik vláken Cu el. vodiče, nasadit kulák a kladivem přes dřevo jej zarazit, aby se zasekl a umožnil dokonalé dotažení. Rovněž lahůdkové je, když se samojistící matice po několika otáčkách povolování zasekne a uvolní dřík v kuželovém otvoru a ten se pak volně protáčí. Tohle napraví v pohodě jen hrubé násilí. Toto provedení čepů nikdy nevrací volant.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný