AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Dvojitý dotaz

Dotaz

1) Teď cestou na sraz do Turnova jsem zaregistroval následující: pří jízdě na I-II-III není problém, ale na IV při cca 80kmh divný tlumený zvuk od motoru, pak jakoby zvuk přechlastání sytičem a pak klidný bezchybný chod až to maxima. Popisované dělá jen při zahřátí na pracovní teplotu. Možná to je (ne)výhoda trabanta že je slyšet krásně motor a nedalo mi to a že se podívám na svíčky zda nejsou zaházené, vyšrouboval jsem z 2.válce a byla zralá na výměnu, začal jsem 1.válcem, došel do půlky a dál to nešlo. Po poradě s kolegou jsem ji zašrouboval a nic s ní nedělal, až jsem dojel domů.
Přemýšlel jsem co by to mohlo být za zvuk a tak jsem rozebral motor, tedy shodil plechařinu, vytáhl svíčky, sundal hlavy vypojil karburátor, svody a vyčistil válce i písty.... Hlavy jsem očistil ale hlava prvního válce měla strhlý závit, ovšem ne celý, ale pouze spodní třetinu, nebylo mi jasné proč, snad jen že by byl karbon na svíčce a jak nešla vyšroubovat tak že by se to trochu strhlo? Jiná svíčka tam zašroubovat jde. Bohužel jsou to hlavy 7,8 a ty nemám náhradní. Mám pouze dvě staré klasické, ovšem obě již mají dělané vložky, protože v obou již byl zřejmě strhlý závit. Mohu je použít, nebo raději ne?

2) Když už jsem při dotazu, s přeskládanou převodovkou do rychla již mám najeto k 10.000 km a zajímalo by mě když to po dálnici "honím" kolem těch 110-120km/h (dle tachometru) zda to stačí ventilátor uchladit? Samozřejmě nejsem debil a nemám nohu na podlaze, to vůbec ne, pouze při předjíždění, jinak ji mám na půl plynu (po první opření dorazu s pružinkou pod plynovým pedálem) a často nechávám motor klesnout do volnoběhu. Ono to postupně vytáhne těch 110 a konstantně to je schopno na půl plynu udržet. Je to správný postup?

Díky L.


Odpověď

Zdravím, příčinou zvláštního hluku za přesně daných otáček může být nesprávné spalování. Při konstantních otáčkách je ve válci jistá teplota, ta může být taková, že dokáže rozžhavit karbon a ten zapaluje směs nahodile, tedy ne v maximální kompresi a nezapaluje svíčka. Protože dojde ke spálení v nesprávný okamžik, dochází také k tvorbě dalšího karbonu a tak to jde stále dokola. Jakmile se změní podmínky hoření, může tento jev pominout a bude se zase opakovat až nastane vhodná konstelace. Vznik karbonu může mít mnoho příčin, silně zanesený vzduchový filtr, slabá jiskra vlivem nedokonalé cívky, nesprávné seřízení směsi nebo zapalování, nevhodné palivo a obzvlášť častou příčinou je nevhodný moderní olej pro který není motor konstruován. Přesnou příčinu je obtížné objevit bez důkladné prohlídky.

Protože dochází v jistém režimu k nesprávnému spalování, vzniká více karbonu a ten usedá v celém spalovacím prostoru, tedy i na svíčkách. Ty jsou konstruovány tak, aby byly samočistící. Tohoto efektu se dosáhne tím, že k zážehu a bleskové vysoké teplotě dochází na elektrodách svíčky a tím se opalují a samočistí. Pokud dojde k hlavnímu hoření jinde, svíčky se zanášejí a to včetně závitu, který následně poškodí závit v hlavě. To jste diagnostikoval naprosto přesně. Moje rada na Váš konkrétní problém je následující: do doby než zjistíte příčinu nevhodného zážehu a než si seženete jiné vhodné hlavy, ponechejte tyto hlavy. Starší hlavy s nižším kompresním poměrem doplněné o závitové vložky nepoužívejte vůbec. Naděláte si jen problémy a budete zklamaný nad výkonem, zvláště při používání rychlé převodovky.

Ke druhému dotazu: objem chladícího vzduchu je dán otáčkami motoru nikoliv otáčkami pneumatik. Nemusíte se tedy obávat, že použití rychlé převodovky bude mít negativní vliv na chlazení motoru. Nejhorší by bylo, kdyby jste v obci dlouhodobě hudlal padesátkou na čtverku. To bude motor velmi zatížený, ale nebude mít dostatečné otáčky aby se mohl uchladit. Totéž platí o jízdě v kopci, pokud má motor otáčky, má i sílu a není problém s chlazením. Vámi popsaný způsob jízdy je výtečný, zvláště občasné poklesnutí otáček je velmi žádoucí. Při vysokých otáčkách motor pracuje s méně bohatou směsí a tím je i méně mazán, poklesem na volnoběh je směs několikanásobně obohacena a motor se tak dokonale promaže. Velký význam má i doba decelerace, kdy se motor ještě rychle točí ale již nedochází ke spalování. Za tento malý okamžik dokáže ventilátor značně ochladit hlavy a válce.

Přeji mnoho spokojených kilometrů.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný