AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Trabant a elektrony

Dotaz

Dobrý den, chtěl sem se zeptat jak se dávají na trabanty 601 elektrony, já nevím jestli se musí vyměnit celý podvozek za jiné auto. Prosím, kdyžtak mi napište z čeho by tam šel podvozek s elektrony

Odpověď

:Trabant má rozteč šroubů 4x 160mm jako Wartburg, ale je to ojedinělý rozměr, proto se kola z lehkých slitin z jiných vozů nedají použít. Na tento rozměr opravdu existují elektronová kola; jsou to velmi vzácné a velmi staré disky značky AMDV a pokud by jste je sehnal, tak počítejte s cenou za 4 kusy od 30ti tisíc nahoru, protože jsou to unikátní kusy. O něco levněji se prodávají hliníkové disky firmy Melkus, jsou to disky také z let 1970 až 1980, také se velmi obtížně shánějí, ale jsou levnější, snad by se daly sehnat již od 25ti tisíc za 4 kusy.

Vyměnit podvozek, jak píšete, lze, ale není to tak snadné. Přesto existuje v ČR už několik vozidel, které mají zabudovány agregáty a případně i nápravy z jiných vozidel, především značek VW a Škoda Felicie. Zde je nutno zdůraznit, že přestavba je nelegální, velmi pracná, náročná na odborné znalosti v autoopravárenství a je to rovněž velmi drahá záležitost. Investice může jít až do desítek tisíc.

Snadnější a dostupnější, ale rovněž nelegální je použití rozšiřovacích podložek se současnou změnou rozteče na 4x100 nebo 4x98mm. Tyto podložky se velmi často objevují na Aukru a v různých inzercích, jsou v různé kvalitě, z různých materiálů a za různé ceny. Sada na vozidlo se průměrně pohybuje někde okolo 2 tisíc korun. Pak lze již vybrat z více druhů kol. Na tomto místě bych sice mohl dát přímo kontakt na prodejce, ale pokud chcete na svůj vůz namontovat něco zakázaného a možná i nebezpečného, tak bez mojí účasti.

Asi nejsnadnější, nejmoudřejší a cenově nejdostupnější je splnit si přání v nějakém autobazaru. Za cenu podložek a disků na Trabanta můžete koupit mnohdy ještě pojízdné celé auto i s vytouženými koly z lehkých slitin. Od Nového roku 2009 vyjde v platnost několik nových opatření, díky kterým jsou již nyní stará ojetá auta bezcenná, takže nějaký ten Favorit nebo Uno na alu discích za hubičku jistě seženete a budete to mít i legální.

Lituji, ze Vám nemohu dát lepší naději na přestavbu Trabanta, přesto Vám přeji dobré pořízení a spokojenou jízdu na vysněných discích.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný