AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 6.12.2023

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Hycomat olej a manžeta

Dotaz

Koupil jsem si Trabantíka Hycomat, můžu použít do hydrauliky olej do servořízení, nebo se dá sehnat originál? Ještě nevím sehnat manžetu do válečku,(asi 32,0mm) nevíte z čeho pasuje?

Odpověď

Do hycomatů se prodával speciální olej, často byl nahrazován olejem tlumičovým a nebyl by asi problém použít jakýkoliv řídký a hlavně nepěnivý olej, třeba i určený do servořízení. Ten bude ovšem velmi drahý. Každý olej se hydroskopický a přijme ze vzduchu vodu, tak pokud seženete od někoho starou zásobu oleje, třeba i toho pro servo, doporučuji olej zbavit vody, protože by mohla být zdrojem potíží. Nejlépe ho vody zbavíte tak, že olej na mírném plameni ve vhodné nádobě opatrně zahřejete na teplotu těsně nad 100°C a při této teplotě ho udržíte cca 15-20 minut. Po vychladnutí je olej čistý a bez vody, na dně nádoby se často objeví vysrážené nečistoty které do hydraulického okruhu nenalévejte. Olej nesmíte na sporáku přepálit a není ani dobré ho zahřívat na zbytečně vysokou teplotu. Ve voze s hycomatem obvykle dosahuje i v parném letním dni maximálně 60°C.

Ohledně manžety nepíšete o který konkrétní díl se jedná, ale předpokládám, že jde o manžetu spojkového válce s obchodním číslem 425-585362. Průměr této manžety jsem nikde nenašel, díl je to ale specifický a velmi pravděpodobně nebude shodný s nějakou manžetou z jiného vozu nebo jiného zařízení. V mikrofiši náhradních dílů a příslušenství Trabant vydaným Mototechnou n.p. v roce 1988 jsem nenašel možnost záměny. Pokud Vás to potěší, poslední předrevoluční cena byla 2,- Kčs za kus. Jedinou možností je manžetu vyjmout a obejít s ní specializované prodejny; např. Autobrzdy s.r.o. a pod. Mohlo by Vám též pomoci značení na dně manžety, pokud tam nějaké bude (obvykle tam bývá).

Obojí, jak olej tak i manžetu by mohl mít skladem ve svém servisu p. Kytka z Ivančic - Řeznovic (www adresa: www.trabantservis.cz). a po domluvě zasílá díly i dobírkou.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný