AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Rozdíl klikové hřídele Hycomat

Dotaz

Lze originální novou, tedy dosud nepoužitou klikovku pro trabant Hycomat použít jako normální klikovku, liší se hodně klikovka hycomat od klikovky běžné ? Je hycomatovou možno upravit na "normální"? Pokud jde o hycomatovou,za kolik Kč se dá dnes sehnat?

Odpověď

Odpověď na Vaši otázku je zcela jednoduchá. Kliková hřídel hykomatu se od té běžné liší pouze kolíčkem v dutině klikové hřídele ze strany setrvačníku. Tento kolíček je tam pro pohon čerpadla a zaklesne se do něj náhon tohoto čerpadla - hřídelka s drážkou. Klikový hřídel hykomatu jde bez sebemenší úpravy naprosto běžně použít do klasického motoru, kolíček se neponechává, protože ničemu nepřekáží. Cena klikové hřídele pro hykomat byla v minulosti téměř shodná, byla dražší pouze o pár korun, ale nebyla tak často k sehnání, většinou se musela v Mototechně n. p. objednávat, těchto provedení vozidel nebylo zase tak mnoho. V dnešní době je hykomatů v celé republice pouze hrstka a to jen jako sběratelská rarita a většina majitelů obvykle náhradní klikovou hřídel má a často více kusů, třebas i repasovaných. Pokud je Vaše klikovka skutečně nová a nepoškozená - kompletní, může být její cena od 8.000,-Kč, v případě, že narazíte na zájemce, který ji nutně potřebuje, může být asi o 2.000,- Kč ještě cennější, protože tohle provedení klikovek zcela nových nepoužitých nebude jistě mnoho. Z klasické klikovky lze hykomatovou vyrobit jen obtížně (výrobce tvrdil, že to kvůli kalení nelze vyrobit vůbec, ale to nic netušil o české nátuře a pověstných šikovných českých rukách), ale v podstatě při dobrém dílenském vybavení to vyrobit zručný mechanik může, běžný motorista nebo bez vybavené dílny je to však velký oříšek.

Závěrem - pokud tuto klikovku chcete použít do klasického motoru, můžete tak učinit bez obav, ale jde o plýtvání vzácným náhradním dílem. Pokud ji budete chtít uchránit a prodat, jistě za ni utržíte víc jako za klasickou klikovku, ale budete dlouho a obtížně hledat zájemce, který vzácnost tohoto provedení klikovky opravdu náležitě ocení.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný