AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Kolébka NDR

Dotaz

Prosím Tě nevíš něco o zvedáku Trabanta , je prý 1,5 m vysoký a má podpěru dvěma jehlany. Prý je to originál DDR a prý to slouží ke zvednutí auta na bok. Nevíš jestli je dobrý, já jsem o tom nic nenašel, bylo by to vhodné když mám kolíbku, já v tomhle nemá ještě zkušenosti, ani s tou kolíbkou. Dík moc.

Odpověď

To je originální zvedák na Trabanty, a má dva malé výklopné trojúhelníky, takové kozičky s kloubem a dávají se pomocí velkého zvedáku na jednu stranu do otvorů v podélnících, jako při defektu. Sundají se na té straně kola. Na protější stranu do předního otvoru se dá lanový rumpálový zvedák se samosvorným soukolím a vyheveruje se vůz do úhlu asi 45° a podloží se vzadu vysokou kozou a heverem se na ni spustí. Není to moc praktický zvedák, neb musí být zdravé prahy a podélníky, nedá se něm nic svařovat, neb kastle je při zvednutí vlastně pokroucena a nedá se ani na ní natírat. Lze jen opravovat, ale i to je nestabilní a dost nepohodlné. Náš klub měl dva tyto zvedáky a vyhodil je, neb lidé si je neoblíbili. Daleko lepší jsou kolíbky, které postaví vůz kolmo i více, zvedají za nápravy, takže může být kastle zkorodovaná a mimo vlaštovky se na nich dá i svařovat. Těch jsme měli několik a byly stále vypůjčeny.


Reakce na článek

... pročítal sem si klubové články na našich stránkách a zaujal mě Tvůj komentář o zvedáku s rumpálem. I když bych si nedovolil polemizovat s Tvými zkušenostmi přece jen mi nedá a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že není zas až tak špatný, vyžaduje sice naprosto zdravou karoserii obzvlášť v oblastí podélníků a prahů, ale jeho výhoda spočívá v tom že ke zvednutí auta stačí jeden člověk a navíc se dá použít i v docela malé a těsné garáži tedy je ideální třeba na natření spodku auta protože se dají při jeho použití odmontovat obě zadní nápravy. Pokud by si měl zájem tak Ti ho můžu přivést a Ty ho můžeš na zdravém autě použít pro demonstraci a fotodokumentaci.

Odpověď

.... samozřejmě, když člověk nemá jámu nebo kolébku či jiný dobrý zvedák, je německý zvedák dobrý. Ale opravdu jej lidé neměli rádi a klubu byly jen k problémům. Co chvíle poškozené lanko, stále zapatlané od různých nátěrových hmot asfaltového typu, na rozdíl od klasické kolébky neskladný a hlavně, zvedal do úhlu ve kterém se v podstatě velmi obtížně natíralo, jako bys natíral strop v podkroví. Největší potíž ovšem byla v tom, že málo kdo byl natolik soudný, aby předem zhodnotil stav podélníků, takže obvykle dali kozičky, to bylo ještě v pohodě, ale po nasazení rumpálu, zvláště pod nevhodným úhlem odklonu, tak za přední otvor ve vlaštovce zvedali celý vůz a to je na toto exponované místo opravdová zátěž, takže se obvykle vylomil úchyt pro zvedák, praskl blatník a pod. Také pamatuji případ vylomení úchytu kvůli tomu, že čep zvedáku byl zalepený svinstvem a nebyl po prosunutí trubkou úchytu zajištěn. Při zvedání se vysunul, částečně se vylomila trubka a následně zcela vysmekl celý čep, vůz byl již bez kol, takže při pádu zvedák zničil duroplast dveří včetně skla a po dopadu na podélník se tento vydrtil skoro celý. Protože s těmito zvedáky byl jen a jen problém, celkem záhy jsme zakoupili 4 ks klasických kolébek a zvedáky prodali členům. Pokud je Tvůj vůz v pořádku a jednou za dva roky se zvedákem pracuješ, navíc sám a v garáži, potom může být výhodný, ale obecné zkušenosti s ním jsou tristní. Jak počasí dovolí, rád nafotím Tvůj zvedák v akci, neb se domnívám, že mnoho zvláště mladších Trabantistů nikdy nic podobného nevidělo a netuší, o čem tento příspěvek je.

foto zvedáku

Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný