Kombík versus limuzína
Dotaz
chtěl bych si pořídit Trabanta, proto mě potěšil příspěvek z 17.4.. Ovšem protože mám zájem spíše o Universala (prostě mi přijde roztomilejší:D), zarazilo mne, že u něj varujete na jinou (méně kvalitní) výrobu. Chápu, že kombíky asi mohly trpět v souvislosti s překládáním, ale jak je to s tou výrobou? Na co si dát tedy specielně u nich pozor?
Odpověď
S kombíky je to trochu složité. Vyráběly se v poměru 1:8 proti limuzínám, a asi z poloviny šlo o limuzínu, která se nepovedla ve výrobním procesu již při skládání a svařování dílů holé kastle. Proto byla vyjmuta z linky a dostavěna mimo výrobní pás, v takzvaném hnízdě, kde několik pracovníků odstranilo důvod závady a kastli dostavěli na kombíka. Protože to bylo drahé řešení, a kombíky se také dráž prodávaly, zaplatily se takto zvýšené náklady na opravu zmetka proti sériové pásové výrobě ( ke konci se vyrábělo denně ve 3 směnách až 530!! vozů). Problém byl i v tom, že výrobní linka a hlavně její galvanická antikorozní lázeň byla postavena na kastle limuzín a kombi se tam nevešel celý, kus zadní partie se nedostal do antikorozní lázně vůbec a tak byl místo namáčení pouze poléván. Barva se nedostala všude a proto kombíky v zadní části korodují podstatně více. Podívej se na ulicích jak korodují vzadu limuzíny a jak kombíky a zjistíš markantní rozdíl.
Důvodů, proč nevzít kombíka bych našel víc, ale to není smyslem tohoto dopisu. Musím ovšem objektivně upozornit, že s nekvalitou se potýkaly výhradně kastle z hlavního výrobního závodu, a to ještě jen asi polovina z nich, ty co byly původně zmetkem a nešikovní pracovníci z Vietnamu je "opravovali". Hlavní závod také částečně produkoval ve svém výrobním programu kombíky, ale ve velmi omezené míře a ty nebyly ze zmetků. Mimo
hlavní závod byly kombíky hlavně stavěny v karosárně v Meeranu, což byl dceřinný závod. Tyto karoserie naopak byly lepší než mnohé limuzíny, neb to dělala opravdu solidní karosárna, která za svou práci ručila ochrannou známkou na pravém předním blatníku.
Dotaz2
děkuji moc za odpověď.. nemohu říci, že mě to nepřekvapilo. Trošku se mi připomněl nějaký dokument o výrobě Trabantů a pravda, že jsem si kastlí na kombíka nevšiml. Ale pokud mohu, ještě bych měl dotaz. Mohl byste mi říci, proč byste kombíka
nechtěl? Zajímalo by mě to jen z názorového hlediska.
Odpověď2
Ahoj,
je mnoho filmů a fotek z výroby Trabanta, ale až pár vyjímek nikde není výroba kombíků. Je to logické, ty nepovedené se nedělaly na lince a ty povedené se nedělaly v hlavním závodě a jiným závodům nebylo žádoucí dělat reklamu. Je to totéž, jako se Škodovkou. O Mladé Boleslavi ví snad každý, všude se o ní píše a mluví, ale že ty nejlepší kusy se vždy vyráběly v Kvasinách (Š110R Coupe, Rapid, Š130, Superb) se zase tolik nemluví. A to, že Š má a měla závody v Liberci, Jablonci i Bratislavě už ví jen málokdo.
Proč bych NIKDY kombíka nechtěl napíšu lidově a bez skrupulí. Hlavní důvod je výrobní původ, neb vždy nejméně z 50% hrozí, že kupuji přepracovaného zmetka, dále mi vadí technologický nedostatek v protikorozní ochraně. Je přece velmi hloupé, když se vůz nevejde do namáčecí vany a vyčuhující surový plech polévá Vietnamec zednickým šufanem
způsobem, co je mokré, to je dobré. Jenže ta lázeň nebyla jen vana plná barvy, to byla elektroforézní lázeň, kterou Vietnamec jen stěží nahradí. Nejen, že do dutin se barva nedostala vůbec, ale i to polévání bylo bez přilnavosti kterou elektroforéza zajišťovala ( auto v lázni bylo kladnou elektrodou, barva zápornou a tím došlo k pečlivému a stejnému nánosu působením el.magnetického pole karoserie). Důkazem je, že jen zadní část kombíků velmi silně koroduje. Další nevýhodou kombíků je absence výztužné trubky mezi zadními sedadly, přičemž podlaha nebyla nijak vyztužena oproti limuzíně. Další snížení tuhosti karoserie představuje chybějící rám zadního okna a plata pod oknem, které kombík rovněž nemá. Posledním bodem v tuhosti karoserie je posun "C" sloupku až na konec vozu a nikoli v jeho středu jako u limuzíny, pak totiž při převrácení nebo boční kolizi je posádka méně chráněna, velká zaní okna nebezpečí jen zvyšují. Asi byly i kombíky podrobeny různým destrukčním testům, jinak by nemohly být v provozu, ale nikdy nikde nebyly zveřejněny, vždy jen výsledky a fota limuzín. Závěrem kritiky technické části již jen zmíním, že zadní nápravy jsou totožné pro limuzínu i kombíka, ač kombík má větší hmotnost a nosnost, jediný rozdíl je v posledním listu pera, který je o 1mm silnější než pro limuzínu, jinak vše, včetně tlumičů je shodné.
Další důvody proč nechtít kombi - Universal jsou již z oblasti užitné hodnoty a komfortu. Cenou v Mototechně byl podle provedení kombík dražší asi o 5 až 8.000,-Kčs (toto platí stále) podle provedení a nebyl tak dostupný jako limuzína. Já bych preferoval limuzínu s tažným a vlek za ni. Větší kus nábytku kombík stejně nenaloží, kdežto vlek ano a vezu jej jen když potřebuji. Také sypké a stavební materiály se lépe vyjímají na vozíku než v kombíku. Kombík je dobré řešení na malou dovolenou 1x ročně a na větší nákupy, které ale prostorný kufr limuzíny také pojme, jen je vyšší zadní stěna a objemné věci (pytlované)se tam obtížně nakládají, jinak je k ničemu (s vyjímkou různého podnikání). Cenově je to ve výsledku stejné, ale užitná hodnota limuzíny s vlekem je větší. I toto platí do dnešních dnů. Plně naložený kombík ujede za rok snad pár stovek km, jinak se vozí zbytečně těžší kastle a v ní vzduch. Tak jak sebou asi nikdo nenosí zbytečně prázdný batoh nebo kufr, všude a i když jej dlouhodobě nepotřebuje, proč tedy vozit prázdnou kastli a platit za to zvýšenou spotřebou. Také mi vadí špatný přístup k rezervě (je potřeba vyložit veškerý náklad) nebo nářadí, špatný přístup k osvětlení, častá poruchovost zámku třetích dveří s následnou prolézačkou přes kabinu vozu, vadí mi i trvalé špinění zadní stěny, kdy není vidět z vozu vnitřním zrcátkem, vadí mi zatékání zadními dveřmi kterými i táhne! To, že většinou navíc drnčí, je již otázkou péče majitele, to se dá odstranit. Vadí mi i třecha. Je o dost větší a je tedy pružnější, má snahu rezonovat, chová se jako blána bubnu, v kabině je zbytečně větší hluk, přitom střecha má menší nosnost (ani ne kvůli tanci mladíků na střeše na srazech, ale v případě nehody). Poslední vážný důvod je topení. Je totiž také stejně výkonné jako u limuzíny, ale má za úkol uspokojivě temperovat podstatně větší vnitřní prostor, s větší neizolovanou střechou, s většími okny a netěsnými zadními dveřmi. A jak je na tom Trabant s topením obecně je snad známo dostatečně.
Poslední důvod proč ne kombík je spíše úsměvný. Nepotřebuji (zvláště v minulosti kdy se dalo celkem snadno ledasco "sehnat", aby mi každý (i VB) civěl do vozu co vezu. I dnes majitel kombíku nemá možnost třeba u obchodního centra nijak schovat nákup před nenechavci. Ledaskdo namítne, že si mohu přikoupit držáky a zadní plato (pokud již není od výroby). To je ovšem velmi legrační, když na dražšího kombíka něco přikoupím aby z toho byla levnější limuzína; jen nevím, kam plato uložím, když využiji kombíka se sklopenými sedadly a naložím ho. Asi musím počítat s místem na přepravu plata na úkor nákladu.
Tento článek je pouze můj názor, takto cítím potřebu vlastnit (spíše nevlastnit) kombíka já, a nemusí se mnou nikdo jiný souhlasit. Nikomu názor nevnucuji, nikoho nenutím zastávat názor můj a s nikým nehodlám toto své stanovisko rozebírat. Někdo je prostě na blondýny a někdo na brunety, každého věc, co upřednostní.
Na dotaz odpovídal Habr
Zpět na technické dotazy
© Marian Konečný
|