AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Antikorozní ochrana

Dotaz

Jak je to s protikorozní ochranou karoserie Trabantu? Jak to soudruzi v NDR řešili, teda pokud to vůbec řešili?

Odpověď

Tak to tedy soudruhům velmi křivdíte. Měli nedostatek železa, měli ho tak málo, že na jeho náhradu musel být vymyšlen duroplast. Proto si ho museli moc vážit a aby jim neubývalo nějakou hloupou korozí, tak její prevenci věnovali opravdu velkou pozornost. Svařená karoserie vozu se z několika závodů nákladně převážela do hlavního závodu, kde byla namáčecí linka s velmi dokonalou barvou a nanášela pomocí elektroporézy. To znamená, že kastle měla + pól a barva - pól, kastle byla celá ponořena do barvy a po dobu asi 2 minut probíhalo elektroforézní nanášení barvy. Kvůli tomu a také kvůli odstranění vzduchových kapes kde by se barva díky vzduchu nedostala, je na voze mnoho technologických otvorů, pro které většina lidí nemá vysvětlení. Nejnápadnější otvory jsou v předních podbězích, ale je jich na voze více než 10, jsou i v náraznících a v dutinách a pod. O něco hůře jsou na tom vozy kombi které se do lázně nevešly celé (to by bylo na delší vysvětlení), případně z nich vznikly kombíky až po tomto procesu. To se obvykle stalo tak, že když se nepovedla limuzína, tak se z ní udělal ručně dražší kombík, ten pak nebyl ošetřen v lázni, ale pouze nástřikem pistolí. Proto zadní partie kombíků jako jediné korodují a to značně.

O dokonalosti jasně svědčí skutečnost, že zatím co vrstevníci Trabantů a Wartburgů (tam to bylo obdobné) již dávno skončili v hutích jako vstupní surovina (Š 1000BM, 100, 110, 110R, Dacia, Moskvič, Fiat Polski a pod.) Trabíci žijí dál a ty nejmladší jsou již plnoletí. Vozy hlavně z let 1970 až 1984 jezdí dodnes s původní plechařinou. Pravdou ale je, že čím mladší vůz, tím horší krám jak po stránce agregátů, kvality montáže tak i po stránce antikorozní úpravy. Inu, šetřit se muselo, sjezdy komunistických stran a výživa Varšavské smlouvy také něco stála.

Závěr? Pokud Vám Váš vůz po 20ti letech vykazuje korozi, nehledejte vinu u soudruhů, ale u majitele a provozovatele, ten zanedbal doporučovanou údržbu.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný