AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Odhlučnění vozu

Dotaz

Dobrý den, potřeboval bych poradit s Trabantem. Je možné nějak odhlučnit motor od kabiny vozu,případně jak snížit hladinu hluku když je motor ve vyšších otáčkách? Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem A. Š.

Odpověď

Zdravím,
nějaký 100% návod na snížení hluku motoru není. Jen se mimo protihlukové dečky na kryt chlazení přidává vhodná netkaná textilie (filc) pod koberec na motorovou stěnu, ale vytáhne se více nahoru a co nejvíce se jí zatěsní motorový stěna. Na hladinu hluku ¨v kabině má také velký vliv špatné zavěšení výfuku a hlavně použití nesprávných zavěšovacích materiálů. Pryž vyztužená plátny nebo kožené závěsy přenášejí vibrace výfuku na podlahu a ta zvučí jako membrána.

V posledních letech se dovážejí a prodávají Polské a Maďarské výfuky, které nemají přepážky a jsou z tenkého plechu. To samo o sobě je již velmi hlučné, pokud navíc není správná montáž a správné ostatní odhlučnění, pak se o tichu v Trabantu nedá ani snít.

Pokud budete chtít věnovat ztišení svého vozu opravdu velkou pozornost, pak doporučuji celý soubor opatření. Pod koberce patří vložky z netkané textilie, to předpokládám jako samozřejmou věc a to i v zavazadlovém prostoru. Z ostatních vylepšení se především osvědčila náhrada stropní koženky nahrazením vlepené deky nebo velké froté osušky, nejideálněji lze použít silonovou letní přikrývku na spaní, co má mezi dvěmi prošívanými vrstvami střiž z dutých vláken. Dále doporučuji demontáž veškerého bočního čalounění a na duroplasty (i dveřní) nalepit opět asi 1 až 1,5cm silnou netkanou textilii, po celé možné ploše, ale u spodní hrany vynechat cca 2cm aby textil nenasával vlhkost. Toto vlepení sníží rezonanci plastů, venkovní hluk a zároveň působí celoročně jako tepelný izolant. Pokud máte vůz v provedení limuzína, tak podložte textilií i celé zadní plato, aby nedrnčelo a rovněž tlumilo rezonanční hluk přicházející z kufru způsobený výfukem. Odtlumení motorové stěny bylo popsáno, tak ještě zbývá vyrobit z textilie vhodnou dokonale těsnící přepážku za zadní sedalo, která navazuje na těsnění pod zadním platem a pokračuje až dolů k podlaze a to v celé šířce karoserie, mírné zahnutí pod zadní sedák je vítáno, zároveň bude vzhlednější pohled na zadní opěradlo z kufru.. Tím se velmi podstatně sníží hluk od zadních partií. Po provedení všech popsaných úprav budete mile překvapen hladinou hluku a také tepelnou izolací jak proti horku, tak proti chladu. Kdyby se Vám podařilo sehnat Škodovácký těsnící materiál (prodává se údajně v řemeslnických potřebách) na kapoty, což je samolepící sklotextil/molitan/hliníková folie a nalepil ho po celé motorové stěně z venkovní strany, pak bude opravdu ticho v kabině a největší hluk bude dělat pouze topení. Odhlučnění podobné koncertním sálům však docílit nelze. Toto popsané odhlučnění není nijak finančně náročné.

Přeji klid na cestách.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný