AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Ojniční pouzdra a čepy

Dotaz

Několik lidí z Trabi.me mě přesvědčovalo, že u klikové hřídele s bronzovými pouzdry na ojnicích se dělá to, že futro se vytáhne a přímo nahradí jehlovým ložiskem. Já tomu nevěřím a mám strach, že spáchám-li tuto úpravu dojde vlivem netvrzeného povrchu v oku ojnice k "vyjetí" oka a následném hluku až destrukci ojnice. A nechat si povrch oka nitridovat, nebo nějakým způsobem vytvrdit se mi zdá jako nesmysl a novota, která by mohla napáchat víc škody, než užitku. To raději budu mazat víc a nechám tam ty pouzdra, i přes moji touhu nahradit pouzdro ložiskem.

Odpověď

Bronzové pouzdro opravdu lze nahradit jak popisuješ, jen je potřeba dodržet montážní vůli "na fest" a pak se oko vytlouct nemůže. Sám jsem to několikrát dělal, ale vždy na již jetých motorech, kde byla právě pouzdra vymačkaná od čepů. Když máš klikovku s pouzdry a umíš to přesně vystružit, klidně u pouzder zůstaň.

Dotaz

Je-li tomu tak s pouzdry na ojnicích, poprosím Vás o bližší specifikaci "na fest" pokud mám nové originální písty i s čepy, tak čep i oko ojnice je dané-pro malou vůli buď musím zkoušet jehl. lož jak se výrobce trefil do tolerance, nebo se dělalo více rozměrů? Popřípadě jak postupovat při výběru jehl.ložiska. Již nemám tak vybavenou dílnu a musel bych to stejně odvést někam na vystružení(na druhou stranu ty futra si taky nechám vyndat přípravkem, nebo si přípravek vyrobím dle Šlehofra, rozhodně je nebudu vytloukat z ojnic ořechem od goly). Zkrátka bych radši měl ložisko místo pouzdra.

Odpověď

Jsem rád, že nejste typ, co používá sekeru a šroubovák a máte rozvinutý technický cit. Bohužel máte trochu hokej v oblasti čepů a pouzder. Pístních čepů je více než 10 druhů a já se pokusím v krátkosti vysvětlit jak to opravdu je.
Bronzové pouzdro se používá proto, že má dobrou kluznou vlastnost i při minimu maziva, což samotné kované ojniční oko nemá. Bronz je však měkká, proto výrobce dělal pouzdra náhradní a opravny je přelisovaly a vystružily. Proto se pouzdra prodávala jako samostatný ND. K němu byl pístní čep "normální" obch.č. 425-080300 a protože se někdy podařilo pouzdro také "utopit" vyráběl a dodával se také čep "abnormální" s obch.č. 425-080301 který byl o cca 0,025 větší na průměru. Tento čep se také použil v případě, kdy byly otvory v pístu uvolněné a normální čep byl příliš volný. V takovém případě se výstružníkem upravilo pouzdro a použil abnormální čep. Čep do pístu nesmí jít zatlačit pouze prsty, ale mírným poklepem např. měděnou kulatinou, a to proto, že v pístu musí být napevno a protáčet se má v pouzdře nebo na jehlách. Proto není na škodu, když se musí píst nahřát na vařiči a zasunout čep, naopak velmi škodí tvrdé naražení, kdy si čep dělá vlastní otvor, případně před sebou hrne Al špónu.
V roce 1974 došlo díky zlevnění výroby také k úpravě uložení pístního čepu. Byla vypuštěna strategická bronz a její náročné opracování ( z jednoho pouzdra lze zhotovit několik nábojnic pro Lidové Milice a na motoru jsou dvě, denně až 1000 pouzder!!) a nahrazena jehlami. Jenže výroba oka bylo pouze Vietnamsky přesná, takže se muselo zavést přesné uložení čepu. To se dělalo tak, že výrobce měl několik velikostí klecí s jehlami, zručná zahraniční dělnice na normální čep navlékla pouzdro s jehlami a nasunula do oka ojnice, když se čep v takovémto sevření pohyboval jen pomocí tlaků prstů, ale sám při naklonění nevypadl, bylo to to správné kombinační řešení. Čep se vytáhl a klec se v oku zajistila plochým drátem. Toto ložisko bylo pro tuto konkrétní ojnici a nesmělo být přehozeno jinam. Klikovky se prodávali se zajištěnými klecemi tak, aby k záměně nemohlo dojít. Protože se nepředpokládalo, že se toto ložisko opotřebí (a nikdy se tak nestalo) dříve než klikovka, tak nikdy nebyly tyto ložiska ve volném prodeji. Zadřela se klikovka, vyhodila se i s jehlami, protože nová měla nové jehly na základní pístní čep. Proto také byl vždy pístní čep součástí pístu a nikoliv klikovky, protože průměr oka byl jehlami na tento čep upraven při výrobě klikovky. Aby to celé nebylo zase tak jednoduché, tak i ten základní "normální" pístní čep se ještě rozlišoval ve své dutině barevnou značkou podle přesnosti (bílá, žlutá a černá).

Závěrem: Vy nemůžete vlastnit nové klece s jehlami, protože by chyběly jiné klikovce. Můžete mít jedině starší a použitelné a k těm jsem radil (sám to dělám jen u jetých motorů kde již pouzdro poškozeno bylo) vybrat takovou konstelaci jehel a čepu, kdy jde čep do oka zasunout pouze prsty s mírným tlakem, sám ale nevypadne (naolejovaný čep!) - po vzoru Vietnamské odbornice motorářky. Tomuto říkám "na fest" - když jde čep suvně, nevypadne a jde s ním otáčet bez drhnutí, ale také bez nejmenší vůle. Jestli vytlačit pouzdro a nahradit jetou klecí? Pro sebe bych to udělal, jinak ne. Ale klikovky s pouzdra již k vidění nejsou, takže tento problém je spíše ojedinělý.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný