AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Návod na ekonomicko-ekologickou přestavbu

Dotaz

Dobrý den, vím, že nejste fanda tuningu, ale to co bych chtěl s trabantem udělat tak já to neberu jako tuning. Vlastním kombíka, z venku vypadá jako nový, krásný nový lak, pochromované části, bílá střecha,....prostě je to můj miláček a opravdu mám rád vzhled trabanta tak jak ho soudruzi navrhli. Avšak studoval jsem ekologii a ten motor mi prostě vadí. Chtěl bych ho vyměnit za úspornější a čistší. Je to možné? Musí se kvůli změně motoru nějak převařovat kastle nebo dát výztuhy? Motor bych si představoval 1.0, ale lehce se dá dnes sehnat motor z felicie 1.3, 1.6.

Odpověď

Dobrý den, opravdu jste se strefil, nemám rád tuning, to je přesné. Trabant je krásný tím, jaký je, jak je nepohodlný, hlučný, tvrdý, pomalý a smrdící. Pokud toužíte po něčem litrovém, čistším a ekologičtějším, pak se věnujte Trabantu 1.1 se čtyřtaktním motorem nebo rovnou přejděte na Matize nebo Tico a máte to bez práce.

Nevěřím Vám, že Váš Trabant je zároveň Vaším miláčkem. Kdyby tomu tak bylo, neubližoval by jste mu. Pokud si ale myslíte, že soudruzi vyvinuli pouze polotovar k libovolné dostavbě, tak s chutí do toho. Zvažte pouze pár maličkostí. Především stránku legislativy a to nejen při návštěvě STK, ale i v případě Vámi nezaviněné nehody. Pak ještě odhadněte, jestli bylo výrobcem počítáno s dvakrát těžším motorem před přední nápravou bez posilovače řízení, jestli je karoserie dostatečně tuhá na přenos zatížení, jestli je karoserie dostatečně pružná pro zrychlení s větším výkonem a následné velké síly při brždění. Přece jen se nejedná o kovové auto, ale pouze o plechové výlisky polepené bavlnou s pryskyřicí.

Vím, že zrovna tohle jste číst nechtěl, ale protože se varuji takových úprav, vyhýbám se tuningu, tak Vám ani nemohu poradit, jaké dát výztuhy a kam. Prostě to nevím, protože toto jde mimo mne. Pokud chcete dát do Trabanta silnější motor, jistě to jde. Jezdí jich již dost a některé jsou i zdařilé, proto nevynalézejte vlastní cestu, ale kontaktujte někoho, kdo již vyzkoušel a ověřil různé úpravy. Já opravdu nejsem ten pravý, kdo by Vám mohl odpovědět na Váš dotaz.

Reakce:


Trabanta MÁM OPRAVDU RÁD!!!! Nechci Matize.

Děkuji za odpověď, něco takového jsem taky potřeboval slyšet. To o té bezpečnosti a tak. Máte pravdu . Teď už mě jen napadá to předělat na plyn. Nevím jestli to jde s motorem z trabanta, ale poptám se. Ještě jednou děkuji, moc jste mi pomohl

Odpověď na tuto reakci naleznete samostatně v příspěvku Trabant na plynNa dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný