AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Nadpis

Dotaz

Jsem novým majitelem trabantu 601 combi rok výroby:1974 potřeboval bych poradit se startem se studeným motorem kdy použít a nepoužít sytič zda má vliv zavírání nádrže na startovaní.Jak zacházet s plynovým pedálem při startu.

Odpověď

Studený motor se nejlépe startuje s plným sytičem a bez přidání plynu; jak motor naskočí, dá se sytič do poloviny (je tam cítit aretace) a souběžně se přidá plyn. Po vyjetí je možné postupně sytič zavřít úplně. Ve velkých mrazech k úplnému zasunutí sytiče obvykle dojde po ujetí cca 500 metrů, jak se motor trochu prohřeje.
Teplý motor se nejlépe nastartuje s plným plynem a bez sytiče. Platí zásada - bud plyn nebo sytič! Obojí společně vede k zahlcení (ulití) motoru a nic nedát, znamená chtít nastartovat prázdné válce.

Zavírání nádrže je Vaší povinností! Nádrž zavřete vždy, když odstavujete vůz po jízdě. Není nutné benzín zastavovat když jdete pouze pro noviny do trafiky, pokud ale jdete na nákup do supermarketu, pak je nutné benzínový kohout zastavit, jinak hrozí, zvláště v kopci, že bude benzín přes jehlový ventil protékat buď do motoru nebo ven na zem. Za dvě hodiny tak dokáže vytéct skoro celá nádrž, pokud je ventil v poloze rezerva, tak dokonce celá. Výrobce považoval používání uzávěru paliva za nezbytné, proto investoval do montáže palivových kohoutu u všech dvoutaktních Trabantů. Kdyby tento ventil nebyl nutný, tak si výrobce mohl těch cca 3,5 milionu kohoutu odpustit. Zavírání nádrže nemá žádný vliv na startování, pokud tento ventil před startováním otevřete, startování s uzavřeným ventilem sice možné obvykle je, ale daleko se s tím dojet nedá.

Mezi majiteli dvoutaktu je zažité, že současně při vypnutí motoru klíčkem vytáhnou sytič a plně sešlápnou plyn. Prý to později lépe startuje. Je to pověra a nemá oporu v logice. Pokud takto do válců nasají bohatou směs , tak se z ní v horkém prostředí ihned odpaří benzín a zůstanou drobné kapičky oleje, které tvoří na rozpálených stěnách válce a pístu karbon který je připečený a pístní kroužky jej musí ze stěn válce oškrábnout při startu. Část směsi, která nezůstala ve válci, ale odešla do výfuku, tam chladnutím kondenzuje. Olejíček ucpává výfuk, při startu potom nádherně kouří. Pokud je potřeba konzervovat motor před delším odstavením, tak toto není ta správná metoda.



Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný