AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Těsnění klikové hřídele

Dotaz

Mám novou klikovku s původními originálními gufery zelené barvy a s bronzovými pouzdry. Myslíte, že budou dobrá, nebo je mám vyměnit za nová tuzemská gufera? Připravuji GO motoru a chtěl bych dosáhnout vysoké kvality.

Odpověď

Vzhledem k popisu klikovky se jednaná o klikovku vyrobenou ještě před dubnem 1974, z toho plyne, že Vaše gufera jsou již muzeální záležitostí. Jsou tvrdá a netěsnila by. Nahradit je novými tuzemskými sice lze, ale je to také již zastaralá metoda, pokud stavíte motor s dlouhým výhledem a malým provozem, začaly by potíže s gufery možná již po krátkém čase. Jednoznačně doporučuji stará gufera demontovat a nahradit zatěsním pomocí labyrintů a to na obou stranách klikové hřídele. Záměna je snadná, jen je potřeba mimo labyrinty mít i jinou přírubu pod setrvákem (na 3 zapuštěné šrouby M6) a jiný setrvák.

Dotaz

Děkuji moc za odpověď. K setrvačníku rozhodně dám labyrint, ten mám z mého původního motoru, ale na straně zapalování nevím co zvolit. Nevěděl jsem, že se používal labyrint i na straně zapalování. Pokusím se ho tedy sehnat. Mám shánět nový, nebo se jedná o trvanlivou záležitost?

Odpověď

rozhodně bych nahradil především gufero ze strany zapalování za labyrint. Tam se totiž nedá bez úplného rozložení vyměnit. Pod setrvákem je to otázka chvilky, ale na zapalku ne. Prostě sehnat a dávat jen labyrinty - na obě strany. Podle informace, že Vám zbyl labyrint pod setrvák a ne pod zapalko, měl jste původně motor vyrobený mezi červnem až prosincem 1984, jen v tu dobu se totiž montoval labyrint dočasně jen pod setrvák. Sežeňte si torzo motoru z výroby 12/84 a mladší a tam již najdete oba labyrinty. Mnoho lidí to netuší a tak tato vzácná součástka končí často ve šrotu i s vrakem motoru. Klidně můžete použít i starší labyrint, není to díl podléhající opotřebení, kroužek má v drážkách dostatečnou vůli, ale i přesto dokonale těsní. V podstatě je kroužek vnitřním prstencem unášen a ve vnějším se ničeho nedotýká (u zapalka), u setrváku je trochu odlišné, ale princip je stejný.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný