AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.7.2024





stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Zasklení vozidla

Dotaz

Koupil jsem novou těsnící gumu na čelní okno Trabanta, ale nevím jak má být dlouhá. Já jsem podle rámu na voze změřil délku 286,5cm, ale jakmile ji dám na auto tak potřebuji nejméně o dalších 3,5cm více a guma mi nedoléhá přesně na okno a nedaří se mi jí natvarovat do rohů skla. Jakou délku by měla mít dlouhá a čím jí v tom děleném spoji přilepit k sobě?

Odpověď

Tak na tuto otázku neznám odpověď, zasklil jsem desítky oken, ale nikdy jsem gumu neměřil.
Jsou dva způsoby jak okno úspěšně zasklít:
1) méně známý a používaný způsob který při trpělivosti a praxi lze zvládnout v jedné osobě je založen na tom, že se vloží guma do okenního rámu a do ní se vloží vlastní okno. Guma se musí začít a skončit v prostřed okna nahoře, neslepuje se. Začátek se zajistí vhodnou svorkou a guma se postupně vtlačí poctivě do všech rohů. Ona se sice bude snažit vypadnout, ale to v tuto chvíli nevadí, jde jen o odříznutí na potřebnou délku. V místě kde bude guma končit se přidá 2 až 3 cm a guma se odřízne, vzniklý přesah gumy se vtlačí do rámu, tím se guma téměř vrátí do rohů. Pokud má guma snahu padat, je možné ji prozatím přilepit kobercovou páskou. Do spodní drážky se vsadí sklo a postupně se po obou bocích a vrchem vsune pod gumu do drážky. Je nutné k tomu používat dřevěný nebo plastový kolík, v případě nouze lze opatrně použít i tupý kovový předmět, třeba vhodný šroubovák. Nebudu tvrdit, že je to snadné, ale jde to, u větších oken je vhodná asistence pomocníka.

2) častěji je využíván způsob, kdy se guma nasadí na sklo, opět s malým přesahem. Do drážky pro rám se navleče provázek nebo kablík tak, že se na spodní straně kříží, rám okna je vhodné lehce potřít neagresivním tukem, třeba krémem na ruce nebo mokrým mýdlem. Okno s kablíkem se vloží spodní stranou do rámu a pomocník je zvenčí přitlačí, zevnitř se postupně vytahují oba konce kablíku tak, aby si okno rovnoměrně sedalo do rámu. V místě kde je kablík vytahován musí pomocník s citem přitlačit, ne však příliš, protože pak se kablík do gumy zařezává a trhá ji, podle potřeby se rám přimázne tukem nebo mýdlem. Končí se tím, že se oba konce kabelu vytáhnou nahoře v prostřed ve spoji gumy.

Pro oba způsoby platí, že po nasazení se dlaní okno poklepe po ploše u obvodu aby se dokonale usadilo, dále je vhodné gumovým kladívkem vedeným po skle po celém obvodu dorazit gumu ke karosérii, hlavně v rozích kde guma může dočasně udělat malinké varhánky. Guma se neslepuje, časem se postupně smršťuje a ve svém spoji začne tvořit mezeru která se dá snadno opravit vložením tmelu Lukopren, nebo také kouskem odřezaným ze zbytku těsnění, který se uřízne o nějaký milimetr širší a vloží se šroubovákem do vzniklé mezery. Kdyby se guma slepila, nevznikala by sesycháním tato snadno opravitelná mezera, ale guma by se začala vytahovat z rohů kudy by mohlo posléze zatékat. Pokud má guma klínek, tak ten se vkládá v obou případech jako poslední krok a nejlépe se do svojí drážky vloží pomocí navlékacího oka, mýdlo nebo tuk montáž opět usnadní.

Ani jeden způsob není bezpracný a extra snadný, zvláště lepená čelní okna jsou velmi choulostivá na manipulaci při které vzniká jakékoliv nerovnoměrné pnutí, proto bych laikovi spíše doporučil využít služeb specializovaného servisu zabývajícího se zasklíváním. Metod a postupů může být samozřejmě více, já jsem upřednostňoval postup popsaný jako druhý. Také je vhodné připomenout, že hlavně do spodních rohů je možné vlepit kousky Lukoprenu pro lepší utěsnění, nebo do drážek pro sklo i rám nanést rezistin pro lepší utěsnění, ale pak je práce mnohem obtížnější a výsledek nejistý. Tyto úpravy je asi snadnější aplikovat až po zasklení.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy



© Marian Konečný