AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.6.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Vylepšovat zavěšení výfuku?

Dotaz

Čím je vhodné nahradit klasické pásky na výfuku, stále se mi trhají. Vpředu je to pověšené na pružině od gauče, ale na té to bylo už když jsem to koupil. Ono pověšení třeba za ty pásky z pásu jak to mají někteří to má vliv na hlučnost?

Odpověď

Má a obrovský. Lidé nejčastěji používají takové ty pásky z omezovacích pásů, nebo z dopravníkových pásů s textilem a to má 3!! nevýhody.
1) čím pevnější, tím lépe to přenáší vibrace a zvuk na podlahu karoserie která potom funguje jako ozvučnice.
2) Čím pevnější (tvrdší) spoj, tím méně dovolí pohyb výfuku s pohybem motoru a ten se potom musí trhat. To jsou ty praskliny trubky výfuku za prvním tlumičem, případně na vstupu a výstupu ze zadního tlumiče. Jistě jsi už někdy viděl jak je trubka okolo sváru prasklá, to vzniká posouváním/nakláněním motoru na silentblocích při akceleraci a brždění, jiná velká auta mají také letmo zavěšený výfuk na pryžových prvcích a navíc mívají kousek vlnovce na potlačení právě tohoto pohybu motoru a také tepelná roztažnost kovů.
3) Každý konstruktér určí u každého výrobku (např. v kuchyňském robotu je to maličká plechová pojistka která se při přetížení ustřihne) nějaké nejslabší místo, které se má zlomit, přetrhnout, ustřihnout nebo jinak bezpečně přerušit a toto místo nebo prvek je obvykle nejlevnější a je dobře opravitelné. Takové místo se má zničit proto, aby se nezničilo něco jiného, třeba pokaždé nahodile jiného, nebo aby se neničilo něco drahého. U Trabanta jsou tímto místem - pojistkou - právě páskové silentbloky. Jistě jsi někdy nesl v rukou všechny tři díly výfuku, víš kolik asi mohou vážit, jejich váha s kinetickou silou ještě roste, navíc tepelné a mechanické namáhání dle bodu 2, to vše zatěžuje tyhle pásky a pokud jsou nahrazeny pevnými, aby se tak často netrhaly, (stejně jako bys doma dal silnější jističe) tak se potom pojistkou stávají úchyty v podlaze, které jsou nyní nejslabším místem a utrhnou se. Pak je potřeba vyrobit držáky nové, silnější a festovně je přivrtat šrouby do podlahy, čím pevněji, tím lépe. Pak se ovšem nejslabší místo opět posouvá a to na vlastní trubky výfuku, pokud se i ony zajistí proti zničení, začne se lámat litina svodů.

Všechny tyto tři jevy jsou velmi časté a docela běžné, lidé jsou koumáci a vždy najdou způsob, jak dlouholetý vývoj a speciální zátěžové testy výrobce doma doladit k dokonalosti, ať to stojí co to stojí.


Na dotaz odpovídal Habr

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný