Zhasínání motoru se sytičem
Reakce na článek:
Zdravím, již několikrát jsem četl Váš názor na zhasínání motoru sytičem při mírném přidání plynu.(poslední na Vašich klubových internetových stánkách v technických dotazech ze dne 3. 6. 2008). Je pravdou, že motor při takovémto vypnutí trochu více při opětovném startu kouří, ale skutečně pak chytne dříve - na menší počet startéru, kolikrát tzv. " na první brnk"- to člověk ocení hlavně při slabší baterce. Tento efekt se projevuje nejdéle max. cca 3 dny po odstavení vozu, pak je již jedno, zda se vypne motor pouze klíčkem nebo již výše zmíněným způsobem. Tento postup zastavení motoru je také doporučen v knize "Jezdíme trabantem" od Ing. Eberharda Preusche z roku 1974.
Odpověď
Zdravím,
je to Váš názor a já Vám jej nemíním brát. Máte právo nesouhlasit a být v opozici. Kdyby neexistovaly různé rozdílné názory, zanikla by komunikace mezi lidmi zcela a také by zanikl vývoj. Do dnes by nás léčili šamani podupáváním kolem ohně a acylpyrin by byl světový všelék. Doba se však posouvá stále vpřed.
V Trabantích "biblích" se také dočtete o vhodnosti až nutnosti pravidelné záměny všech pěti kol a dokonce tam máte plánek kam které kolo dávat. Kdo nutně potřebuje na čtyřkolovém voze ojet 5 pneumatik, má možnost. Co si ale počnou ti, co mají rezervu pouze na dojetí, poloviční, tu také mají ojíždět?
Listová pera se doporučovalo balit po namazání do obalů, jsou o tom dokonce fotky v "biblích" a přesto sám výrobce a ani později moudrý majitel tak nečinil, protože po vybalení bylo pero více zničené, opotřebené a zkorodované, než nezabalené.
Jiná lidová modra zase pravila, že na zimní odstavení je potřeba vůz vyvěsit na špalcích za karoserii, aby se neunavila listová pera; naplnit nádrž na maximum aby nekorodovala; před odstavením na delší dobu namíchat cca 1,5 dl benzínu a oleje v poměru 1:1 a za chodu motoru to pomalu nalít do sacího kolena, protože jedině tak se nejlépe nakonzervuje motor a jeho gufera před delší odstávkou. Mezi těmito babskými a dnes již překonanými pověrami naleznete i tu o zhasínání motoru se sytičem. Zatímco jiné rady výrobce alespoň zmiňuje ve své uživatelské příručce dodávané ke každému vozidlu, o manipulaci se sytičem při vypínání motoru nikde v oficiální literatuře výrobce nenaleznete žádnou zmínku. Asi to nebylo výrobcem doporučováno.
Ne každá rada musí nutně vycházet z reálného základu a být pravdivá. Ani moje rady nemusí být jen ty správné. Je na každém, jak se zachová. Je známo, že pes, než si lehne, se několikrát otočí nad pelechem, asi aby se mu lépe leželo, tak proč nezhasínat motor s vytaženým sytičem.
Není smyslem tohoto dopisu Vás rozzlobit nebo Vám brát Vaše názory, pouze já nemám s Vámi shodný názor.
Na dotaz odpovídal Habr
Zpět na technické dotazy
© Marian Konečný
|