AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 12.6.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Trabantiáda 2007

V pořadí již 9. Trabantiáda pořádaná jako závěr Trabanťácké sezóny malou hrstkou mladých fandů vozidel koncernu IFA z Prahy proběhla 20.10.2007 . Ta letošní by mohla mít přízvisko sibiřská - tedy alespoň podle počasí. Už v pátek cestou do Prahy jsem myslel na zimní pneumatiky připravené v garáži a na Vysočině, když cestou poletoval sníh na střídačku s kroupami, jsem v duchu odhadoval, jestli mám sebou dost oblečení. Sobotní vítr a chlad okolo 6°C odhalil všechny nedostatky v přípravě na cestu.
klikni pro zvětšení Trabantiáda proběhla již tradičně na parkovišti nákupního centra v Letňanech a musím konstatovat, že ani chlad neodradil majitele asi 150ti vozidel všech kategorií a značek koncernu IFA od účasti. Mezi několik stovkami Trabantistů s obdivem a fotoaparáty procházeli návštěvníci obchodního centra, takže chvílemi, zvláště při jízdě zručnosti s kelímkem vody vypadalo parkoviště jako Babylon. Na místě se konala i velká burza dílů, což už samo o sobě začíná být také pěknou show, neb Trabanťáci jsou jedna velká rodina strejdů a tetiček a tak o vtipné glosování, špičkování a žertíky není nouze. Nikdo nikomu nic za celou sezónu nepromine, ale nikdo se doopravdy nezlobí, prostě konec dobrý - vše dobré. Na parkovišti byla i soutěž v rozpoznávání součástek na čas, což byla jediná soutěž které jsem se zúčastnil a bohužel jsem obsadil až 3. místo; v časovém limitu jsem nepoznal jednu součástku. Na 2. místě se umístil Pavel Křovák z Plzně, nepoznat tutéž součástku, ale byl lepší na čas; krásné 1. místo putovalo do Brna s Filipem Javůrkem, který byl chytřejší i rychlejší. Popsal všechny součástky a navíc rychlostí blesku. Po poledni byla uspořádána přeprava na odpolední část programu do autokempu Džbán ve Vokovicích a byla pojata zároveň jako spanilá jízda. Průjezd centrem naší matičky stověžaté byl pořadateli zajištěn víc než bezvadně. Na všech důležitých křižovatkách, nebo kde bylo potřeba odbočit byly krásné slečny (vyjímečně i mladí muži) v nepřehlédnutelných vestách a ač značně prokřehlí, přesto s úsměvem ukazovali směr. Kdyby někdo slečny přehlédl, o čemž pochybuji, dostal každý podrobný šipkový itinerář, a pokud se v něm nevyznal, nebo jej vytrousil, bylo ještě možné zavolat megapořadateli (megapořadatel je velký pořadatel a velkým megafonem, který na všechny celý den křičí a nikdo mu za to nic neudělá a ještě ho za to mají rádi), ten všem veřejně slíbil, že pro zbloudilé osobně zajede.
klikni pro zvětšení Po příjezdu na parkoviště u Džbánu již byla postavena nová a daleko náročnější slalomová jízda zručnosti která se započítává do poháru AICE, který byl na závěr také vyhodnocen za celou sezónu. Protože výsledků bylo mnoho, a jsou lépe popsány na stránkách AICE, nebudu se zde více zmiňovat. Ve večerních hodinách bylo bohužel venku při velkém chladu vyhodnocení všech soutěží, byly rozdány poháry a polibky sličné dívky. Kategorií, které se hodnotily bylo opět dost a nestíhal jsem všechny oceněné zaregistrovat, takže abych někoho nevynechal, raději se jmenovitému seznamu vyhnu. Krátce po 20 hod. byla venku na plátně spuštěna projekce fotografií pořízených účastníky expedice " po hedvábné stezce" která byla pilně sledována jak televizí tak i tiskem, takže jen pro připomenutí: 3 mladí nadšenci s téměř neupraveným Trabantem Combi ujeli po silnicích i pouští cca 15 000km v podstatě bez vážných problémů a ve zdraví, čím dokázali, že Trabant i oni jsou nezničitelní. Nejsem si jistý, pouze odhaduji, ale asi byli všichni včetně auta zhruba stejného věku.

Co na závěr? Až na jednu závadu způsobenou při brutálním projíždění slalomu AICE se nikomu nic nepřihodilo (a i toto zlomené rameno a rozlomená poloosa byly ještě ten večer opraveny ochotným pořadatelem Tomášem Kotkem), akce proběhla důstojně a bez negativních stínů prezentovala vozy koncernu IFA ponejvíc zastoupené Trabanty. Mimořádný dík patří všem pořadatelům, počínaje tím mega a konče tím mini, bez kterého by to také nešlo. Bylo by snadné sem napsat pár jmen, ale nebylo by to správné, protože všichni dokonale odvedli svůj pořadatelský podíl a zaslouží si tedy dík a úctu. Musím pochválit i běžné účastníky, především za to, že byli ukáznění, ohleduplní a v médiích nemohly být naše vozy díky tomu ukazovány ve spojitosti s černou kronikou. Jezdím na málokterý sraz, ale pokud někam jedu, vím proč!

Pro ty z Vás, kteří tam nemohli být nabízíme k nahlédnutí pár desítek fotek od našeho člena HaDa a také moje fota z akce.
Připojil jsem též odkaz na krátké video z kaskadérského kousku vedoucího k jedinému poškození během akce: http://youtube.com/watch?v=d0h4QOB-H_8

Hanus / Habr

1. sada fotek
2.sada fotek© Marian Konečný