AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Trabantiáda 2008

Ve dnech 17-19.102008 se uskutečnila v Praze tradiční, v pořadí již 10. Trabantiáda za obrovského množství příznivců vozidel koncernu Ifa. Tím obrovským množstvím myslím asi 150 vozidel Trabant, Wartburg, Barkas a dokonce i Multicar, v těch nejrůznějších provedeních v nějrozmanitějších úpravách a několik stovek příznivců. Chyběly jen velké nákladní vozy Garant, Ifa nebo Robur, ale nebyla to poslední Trabantiáda a tak odhaduji, že je ještě v příštích letech uvidíme. Z Brna jsme za klub byli jedním Trabantem a jedním Wartburgem, mimo nás Brno prezentovali i mládenci z TGB, kteří se účastnili i soutěžních jízd, z nichž jednu vyhrál Michal Štauder a odnesl si pohár vítěze. Kolik vozů, kolik lidí a jaké skvosty tam byly zastoupeny nejlépe uvidíte v naší fotogalerii, kterou jsme kvůli množství fotek museli umístit na odkaz uvedený dole na konci článku.
Hlavní program byl v sobotu, začínal výstavkou vozů u obchodního centra Letňany, kde proběhly soutěže v parkování, jízda zručnosti s kelímkem vody na kapotě a poznávací soutěž náhradních dílů zvaná kdoví proč "Kimovka" ve které jsem získal prvenství a pohár já. Po poledni se celá kolona formou spanilé jízdy přesunula napříč centrem matičky měst na odpolední program do Autokempu Džbán. Zde musím pochvalně zmínit organizátory a jejich pomocníky včetně kluků z TGB, protože na každé trochu důležité křižovatce stál pořadatel regulovčík a až na zlomyslné vyjímky ukazoval správný směr vozům, když se díky hustému provozu a semaforům kolona roztrhala. Cestu do cíle zvládli všichni, i ti "navigovaní " jinam, jen jeden tuningový "speciál" s asi nejsilnějším motorem co tam ten den byl, skončil s poruchou na dohled od Žižkovského monumentu (je prý na dohled z celé Prahy).Pořadatelé neposlušný vůz nakonec dotáhli na Džbán na laně. Jak se zdá, Trabík asi dávku tuningu neunesl a zahájil protestní stávku. Ono asi všeho moc škodí, protože i druhý silně tuningovaný Trabant měl jakési potíže hned po registraci a jeho pravé přední kolo bylo po zbytek dne nenápadně podepřeno (viz foto č.20). Na tomto místě musím napsat, že mne velmi mile překvapilo, jak se zkvalitnily veškeré vozy. Velmi výrazně ubylo pojízdných vraků a vozů, jimž se říká "oblečená mrtvola" což je v podstatě vrak, ale naleštěný, držící po hromadě tmelem. Když zavzpomínám na jiné srazy nebo minulá léta, kde se to vraky v různém stupni rozkladu jen hemžilo, tak tentokrát to byl radostný pohled. Kdybych chtěl opravdu vraky spočítat, tak by stačily prsty jedné ruky a to je při takové účasti opravdu pěkné. Jak se zkvalitňuje vozový park, tak se také pomalu vrací majitelé k decentním úpravám a začínají převládat velmi zdařilé renovace klasických netuningových vozů. Nejsem zastáncem tuningů, ale to, co vzniká poslední dobou, je velmi zdařilé a vkusné. Dřevotřísce jako hlavnímu materiálu pro tuning a nevkusu už opravdu asi odzvonilo. Zato se v karosériích Trabanta hojně používají motory Wartburg, ale i jiné, velmi výkonné a to mnohdy i celé podvozky, opět až na vyjímky velmi pěkně a na úrovni zpracované.
Na parkovišti Džbán v odpoledních hodinách proběhla jízda zručnosti započítávaná do poháru AICE, tedy pro mnohé prestižní a dost důležitá ziskem bodů do celoročního hodnocení. Jízdy byly divácky velmi atraktivní, zvláště po tom, co se někteří nedovedli vyrovnat s horším umístěním a mimo pohár AICE se snažili konkurenty překonat. S některými bych se asi jako spolujezdec bál. Škoda, že z této soutěže nemáme fotky, jistě je najdete na jiných stránkách. Závěr soutěžního zápolení patřil výměně kola na čas. Ve večerních hodinách bylo vyhodnoceno celoroční soutěžení o Pohár AICE a následně soutěže z 10. Trabantiády; byly rozdány pamětní listy a byla ukončena Trabantí sezóna i Trabantiáda. Následoval večerní program s karaoke a diskotékou a jak jsem se dočetl na trabime.cz byl později transformován na noční program a jak znám ty skalní, tak nejspíš pásmo soutěží probíhalo do pozdních hodin. Alespoň se všude píše, že ti co odjeli velmi prohloupili. Těžko posoudit, my totiž také odjeli na ubytování.

Závěrem mi nezbývá, než vyzdvihnout píli, elán a nadšení na tak velkou akci malého kolektivu pořadatelů. Jejich výkon byl vynikající a zaslouží si slova chvály i díků co se jim dostává ze všech stran. Mají na to právo. Já ze zkušenosti vím, že v momentě ukončení srazu nemám chuť dál už nikdy nic pořádat a oni se už při loučení těší na další ročník. Prostě "úchyláci". Také se těším na další ročník a pořadatele prosím, aby opět zařadili číslo s klaunem a megafonem.

(pro neznalé - klaun s megafonem je již několik let vynikající moderátor Dáda Svatoš jehož příjmení připomínající jistou lidskou vlastnost je čistě náhodná)

Michael Hanus / Habr© Marian Konečný