AUTOKLUB  TRABANT  BRNO info@trabantbrno.net

Aktualizováno 26.3.2024

stránky Trabantologa... Podkrkonošský trabi klub
Jak na sametky - podruhé


Na dotaz a moji odpověď reagoval kolega ze Slovenska. Bylo by nesprávné, nedat možnost k vyjádření i těm, kteří se pouštějí i do takových pracných renovací. Navíc si kolega dal hodně práce se sestavením svého návodu a tak Vám jej zde nabízíme. Je to sice složeno ze dvou samostatných dopisů, je to i mírně kráceno, ale podstata byla zachována. Autor povolil zveřejnění a já se rozhodl, že text nechám původní Slovenský. Slovenština má také své osobité kouzlo, tak proč ji kazit násilným překladem ze slovanského jazyka do slovanského jazyka.

Reakce:
Trochu ma pri čítaní vašej webb stránky zarazil váš skeptický postoj k renovácii "sametky" okna.
Prvé sametky som renovoval niekedy v roku 73, pri generálke svojho vozidla škoda Octavia - a podotýkam, že úspešne.
Od tých čias som zrenovoval veľké množstvo sametiek a môžem potvrdiť, že so "zdegenerovanými" starými gumami som sa po odstránení nalepenej pôvodnej látky nestretol ani v jednom prípade.
Postupujem asi nasledovne:
1. Sametku natriem 2x po sebe riedidlom C6000 - teda nitroriedidlom.
2. oddelím od nosnej gumy vrchnú tkaninu - ide to miestami veľmi ľahko, len v niektorých prípadoch treba viac prischnuté miesta zoškrabať (je to zriedkavé)
3. pôvodný gumový profil riadne vyčisťím - tiež nitroriedidlom C6000
4. samet - teda látku zakúpim v bežných predajniach s metrovým textilom - dokonca som podľa farby karosérie zakupoval aj iné odtiene farby ako čierna - zelený, modrý samet atd.
5. vymeriam a narežem potrebné pásy z látky - vačšinou podľa šírky pôvodnej strhnutej látky a pridám nejaké milimetre naviac
6. lepidlom chemoprén natriem vnútorný profil na gume - teda len vnútro "U" profilu a stred látky (sametu) v šírke asi 1,5 cm (podľla rozmerov gumenného profilu)
7. po zavadnutí lepidla vložím napoly prehnutý pás látky do profilu a plastovým hladidlom hrúbky skla prebehnem po celej dlžke drážky v gume - teda tým pritlačím a zlepím oba materiály spolu k sebe.
8. po cca 30 min. natriem lepidlom boky gumového profilu a tak isto aj prečnievajúcu látku - po zavadnutí opať pritlačím k sebe oba materiály a nechám zaschnúť.
9. na ohyboch je gumový nosný profil narezaný od výroby pre lepšie uloženie vo dverách - teda ostrým orezávatkom narežem nalepenú látku aj ja a sametka je pripravená na montáž do rámu už vami spomenutým spôsobom.

Ešte sa môže spomenúť, že pridavok na šírke pásu látky sa po nalepení na gumu a vyschnutí (!) jednoducho odstrihne nožnicami, aby nebránil dosadnutiu "sametky" do rámu. Z toho dôvodu nie je potrebné pásy látky rezať nejako veľmi presne.

Skúšal som "sametky" nahradiť z iných vozidiel, ale vždy som narazil na problém rozmerov - teda hrúbky. Potom sa sklo ťažko pohybuje v kolajničkách - trabant má "sametku" pomerne subtílnu, takže ten rozdiel je nevýhodný.
Okrem dobrého pocitu s vlastnoručne zrenovovaného dielu je výhodou aj možnosť použiť iné farebné odtiene látky, čo zvyšuje výsledný efekt práce.
Prajem Vám všetko dobré I.F.

Zpět na technické dotazy© Marian Konečný